Agencija AP ocenjuje da je današnje, takozvano humanitarno primirje, skroman učinak posete Bliskom istoku američkog državnog sekretara Džona Kerija i generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, koji poslednjih dana nisu uspeli da od dve strane izdejstvuju jednonedeljno primirje, kao prethodnicu dugoročnijem sporazumu.
Umesto toga, izraelski ministar odbrane Moše Jalon upozorio je da bi uskoro "znatno" mogla da se proširi kopnena vojna operacija u Gazi gde Izarel nastoji da onesposobi vojnu moć palestinskog pokreta Hamas.
U severnom gradu Bejt Hanunu, stanovnici su naišli na ruševine na sve strane. Većina je pobegla pre nekoliko dana na upozorenje Izraela da će taj grad biti na meti raketne paljbe.
Pošto je jutros u osam sati počelo primirje, ulice Gaze brzo su preplavili stanovnici koji pokušavaju da obnove zalihe hrane i da utvrde štetu. Kola hitne pomoći Crvenog polumeseca uspela su da dođu do najgore pogođenih oblasti, uključujući i Bejt Hanun i istočnu oblast grada Gaze Šidžaija, kako bi odnela tela poginulih.
Iz ruševina je danas izvučeno 85 tela, od kojih su mnogo raskomadana, rekao je palestinski zdravstveni zvaničnik Ašraf el Kidra. Kako je rekao portparol Civilne odbrane Gaze, među poginulima ima i boraca.
U dve granične oblasti kola hitne pomoći nisu mogla da uđu, jer su izraelski tenkovi ispaljivali hice upozorenja, saopštio je Crveni polumesec.
Izrael je ofanzivu poceo napadima iz vazduha 8. jula, a kasnije je poslao kopnene trupe na teritoriju kojom upravlja palestinska Hamas. Jerusalim tvrdi da mu je cilj sprečavanje palestinske raketne paljbe na Izrael, i uništavanje tunela ispod granice Gaze, koje ekstremisti koriste za snabdevanje i napade.
Najmanje 985 Palestinaca, uglavnom civila, ubijeno je, a više od 6.000 je ranjeno u poslednjih 19 dana, prema palestinskim zvaničnicima. U izraelskoj ofanzivi su uništene stotine kuća, a desetine hiljada ljudi su pobegle od borbi.
Izrael je u više navrata rekao da čini sve što može kako bi sprečio civilne žrtve, uključujući i slanje upozorenja za evakuaciju stanovnicima u područjima koja su na meti napada, a tvrdi da Hamas civile koristi kao živi štit. U sukobima je poginulo i 37 izraelskih vojnika i dva civila, kao i jedan radnik iz Tajlanda.
AP ocenjuje da je malo verovatno da će današnje primirje promeniti kurs trenutnih neprijateljstava, koje obe strane potpiruju. Agencija dodaje da Izrael želi da destimuliše Hamas. "Na kraju operacije, Hamas će morati dobro da razmisli da li je vredno da nas dira", rekao je Jalon juče.
Hamas, s druge strane, ne želi da obustavi raketnu paljbu na Izrael sve dok ne dobije međunarodne garancije da će sedmogodišnja blokada Gaze biti ukinuta. Izrael i Egipat pooštrili su blokadu Gaze pošto je Hamas 2007. osvojio tu oblast.
Izraelska vojska upozorila je danas da će odgovoriti ukoliko borci iz Gaze budu prekršili primirje. Dodala je da će, takođe, biti nastavljene "operativne aktivnosti na lociranju i uništenju tunela u pojasu Gaze". Vojska je do sada otkrila 31 tunel i polovinu uništila. Izrael te tunele smatra strateškom pretnjom jer ih ekstremisti koriste za izvođenje iznenadnih napada na unutrašnjost jevrejske države.