Pixabay

Energetski napici mogu preopteretiti bubrege zbog visokog sadržaja kofeina i šećera.

Zdravlje bubrega se često nesvesno dovodi u opasnost i to ne samo brzom hranom, već i onim što se svakodnevno pije.

Neka pića deluju bezopasno, a zapravo mogu da nanesu više štete nego koristi, jer vremenom mogu da opterete bubrege i oštete njihova osetljiva filtraciona jedinjenja.

Neka od ovih pića sadrže visoke količine šećera, natrijuma, ili čak kofeina, što može da poveća opterećenje na procese bubrega. U nastavku sledi pet najgorih pića koja mogu da oštete bubrege i da utiču na njihovu dugoročnu funkciju, kao i predlozi pametnijih izbora koji mogu da pruže hidrataciju i da doprinesu oporavku.

Pića koja oštećuju bubrege

Tamni gazirani sokovi

Tamni gazirani sokovi predstavljaju opasnu kombinaciju za bubrege. Ova pića su prepuna fosforne kiseline, koja im daje onaj karakterističan kiselkast ukus. Istraživanja su povezala visok unos fosforne kiseline sa povećanim rizikom od oštećenja bubrega i pojave bubrežnih kamenaca. Pored toga, sadrže veliku količinu šećera i veštačkih zaslađivača, koji dodatno narušavaju funkciju bubrega tokom vremena.

Zdravija opcija: Umesto gaziranih sokova, voda prirodno aromatizovana krastavcem, nanom ili limunom može da hidrira organizam bez štetnih posledica. I, povremeno konzumiranje kokosove vode jedan je od način da se nahrane i podrže bubrezi.

Kupovni voćni napici

Nisu svi voćni napici isti. Mnoge kupovne varijante sadrže vrlo malo pravog voća i umesto toga su prepune dodatih šećera, konzervansa i veštačkih aroma. Ovaj visok nivo šećera doprinosi naglim skokovima insulina, visokom krvnom pritisku i, na kraju, hroničnim problemima sa bubrezima. Čak i oni na kojima piše “bez dodatog šećera”, često sadrže zamene koje nisu blage prema bubrezima.

Zdravija opcija: Sveže ceđeni voćni sokovi pripremljeni kod kuće, bez dodatog šećera, mogu povremeno da se konzumiraju – najbolje ujutru. Ipak, konzumiranje celog voća i dalje je bolji izbor za zdravlje bubrega.

Alkohol

Iako povremeno umereno konzumiranje alkohola možda neće odmah da nanese štetu, redovno unošenje alkohola tera bubrege da rade otežano. Alkohol dehidrira telo i remeti hormone koji utiču na funkciju bubrega.

Hronično konzumiranje alkohola može da dovede do visokog krvnog pritiska (jednog od glavnih uzroka otkazivanja bubrega) i povećava rizik od oboljenja jetre, što dodatno opterećuje rad bubrega.

Zdravija opcija: Biljni čajevi poput čaja od maslačka, koprive ili voda sa semenom korijandera može nežno da detoksuje organizam i podrži zdravlje bubrega, posebno kada se konzumiraju rano ujutru ili na prazan stomak.

Energetski napici

Energetski napici obećavaju budnost i izdržljivost, ali sadržaj u tim limenkama govori drugačije. Velike količine kofeina, dodatih šećera i sintetičkih vitamina preopterećuju bubrege. Sam kofein može da izazove dehidrataciju, što dovodi do smanjenog protoka krvi kroz bubrege – naročito ako se ovakvi napici konzumiraju često.

Zdravija opcija: Šolja zelenog čaja ujutru pruža blagi podsticaj energiji bez preopterećenja organizma. Još bolja varijanta je čaša vode sa prstohvatom himalajske soli koja može prirodno da pokrene hidrataciju i razbudi telo.

Sportski napici

Mnogi posežu za sportskim napicima misleći da hidriraju organizam, ali većina varijanti dostupnih na tržištu korisna je samo nakon intenzivnog fizičkog napora. Ovi napici su puni natrijuma, šećera i veštačkih boja – što sve može da šteti bubrezima ako se redovno konzumira. Za nekoga ko se ne znoji intenzivno svakog dana, ovakvi napici donose više štete nego koristi.

Zdravija opcija: Mešavina obične vode sa malo limuna i prstohvatom prirodne soli može da nadoknadi izgubljene elektrolite bez dodatnog opterećenja za bubrege. Ova jednostavna domaća verzija dobro funkcioniše nakon vežbanja.

Zašto je važno birati pića koja čuvaju bubrege

Bubrezi ne traže mnogo, samo čistu hidrataciju, uravnotežen način života i minimalnu izloženost toksinima. Zdrava pića smanjuju rizik od upala, pomažu u izbacivanju otpada iz tela i održavaju ravnotežu elektrolita. Nasuprot tome, pića prepuna šećera i hemikalija otvaraju vrata čitavom nizu problema koji često ostaju neprimetni sve dok šteta već nije načinjena.

Kada je najbolje vreme za unos pravih pića?

Vreme unosa igra tihu, ali ključnu ulogu. Rano ujutru pre obroka je najbolje vreme za konzumaciju detoks napitaka poput vode sa limunom ili biljnih infuzija. Oni aktiviraju sistem za varenje i nežno „bude“ bubrege. Tokom dana, povremeno ispijanje vode umesto naglog ispijanja u velikim količinama pomaže telu da ostane hidrirano bez prevelikog opterećenja za bubrege.

Znaci da bubrezima treba pomoć

Bubrezi tiho rade non-stop, ali kada dođe do problema, telo počinje da šalje signale. Treba da se obrati pažnja na:

  • upornu iscrpljenost
  • otečenost oko očiju
  • otoke na stopalima ili članicama
  • promene u mokrenju – bilo da se mokri previše često, premalo ili da je mokraća penasta.
  • tamnu ili krvavu mokraću koja je još jedan ozbiljan znak upozorenja

Ostali simptomi koji mogu da se jave su:

  • problemi sa koncentracijom
  • grčevi u mišićima
  • suva koža koja svrbi
  • Loš zadah ili metalni ukus u ustima mogu ukazivati na nakupljanje toksina zbog loše funkcije bubrega
  • Visok krvni pritisak
  • Gubitak apetita

Ako se primeti bilo koja kombinacija ovih znakova, vreme je da se ode kod lekara i da se urade potrebne analize.

Kako očuvati zdravlje bubrega?

Za očuvanje zdravlja bubrega, ključno je da se:

  • Održava dobra hidratacija pijenjem dovoljno vode, jer dehidracija može da optereti funkciju bubrega.
  • Jede hrana bogata voćem, povrćem i integralnim žitaricama, dok se istovremeno ograničavaju prerađeni proizvodi, so i zaslađivači
  • Redovno vežba jer fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju i sprečava bolesti poput visokog krvnog pritiska i dijabetesa, koji mogu da oštete bubrege.
  • Izbegava prekomerna konzumacija alkohola i pušenje, jer oni mogu dugoročno da oštete funkciju bubrega.

Česte greške koje štete zdravlju bubrega

Česte greške koje štete zdravlju bubrega uključuju:

  • Nedovoljno pijenje vode, što dovodi do dehidracije i koncentrisane mokraće.
  • Prekomeran unos soli koji podiže krvni pritisak, što opterećuje bubrege.
  • Prekomerna upotreba lekova protiv bolova poput ibuprofena može vremenom da ošteti tkiva bubrega.
  • Ishrana bogata šećerom i nekontrolisani dijabetes takođe povećavaju rizik od bolesti bubrega.
  • Ignorisanje visokog krvnog pritiska, pušenje i prekomerno konzumiranje alkohola dodatno pogoršavaju funkciju bubrega.
  • Preskakanje redovnih zdravstvenih pregleda može da odloži dijagnozu problema sa bubrezima.
  • Sedentarni način života i visokoproteinske dijete bez medicinskog nadzora mogu da povećaju opterećenje.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here