Ukoliko se često budite noću i ne možete ponovno da zaspite, jedna jednostavna psihološka tehnika mogla bi da vam pomogne da ponovno zaspite.
Lekar opšte prakse dr Vilijam Lu za New York Post objašnjava: “Uvek savetujem pacijentima da ustanu iz kreveta ako ne mogu da spavaju. Ova tehnika u kognitivno-bihevioralnoj terapiji nesanice naziva se kontrola podražaja.”
Ističe kako je učinkovito sesti na kauč ili udobnu stolicu.
– Svrha izlaska iz kreveta je smanjiti povezanost kreveta s budnošću. Kod kratkotrajne nesanice ova praksa može da vam pomogne da očistite misli – objašnjava Lu.
Stručnjak za spavanje Martin Sili ističe da krevet ponekad može biti povezan sa stresom, koji otežava uspavljivanje.
Sili savetuje da, kada se vrtite u krevetu i ne možete da zaspite, pokušate da se premestite u drugu, hladniju sobu. Lezite na kauč i provedite 10-15 minuta u novom okruženju. Napuštanje kreveta pomaže u mentalnom resetovanju, smanjujući napetost i teskobu koja može da ometa san.
– Prilagođavanje površine, temperature i okruženja može da prekine ciklus frustracije zbog nesanice. To deluje kao mentalni reset, pomažući u smanjenju napetosti i teskobe koje otežavaju uspavljivanje – objašnjava Sili.
Ulazak u krevet samo kada smo zaista pospani, takođe može pomoći u boljoj kontroli sna. Stručnjaci ističu razliku između umora (niske energije) i pospanosti (teškoća s ostajanjem budnim) – ako još imate energije, izbegavajte krevet.
Nepravilan jastuk takođe može da naruši san.
– Ako vam se vrat neudobno savija, možda je vreme za promenu jastuka – kaže dr Lu, dodajući da položaj spavanja određuje najbolji izbor – niži jastuk za spavanje na leđima, viši za spavanje na boku.