Ukoliko ne želite da naškodite svom organizmu, po savetima dr Džesike Kis, u širokom luku izbegavajte ove namirnice.
Kako doktorka navodi, ona nikada ne bi jela kuvani pirinač koji je podgrejan jer je to za nju jednokratan obrok.
“Vrsta bakterije B. cereus pojavljuje se kada kuvani pirinač ostavite neko vreme na sobnoj temperaturi, a zatim se posebno reaktivira ako ga ne podgrejete kako treba u mikrotalasnoj pećnici”, kaže ona.
Ova bakterija može da izazove trovanje hranom pa i smrtni ishod, kako smatraju stručnjaci sa Cleveland klinike, piše Dejli mejl.
“To je zato što stvara spore”.
Druga stavka na njenoj listi jeste hrana koja je stajala dugo na neadekvatnoj temperaturi tokom piknika.
“Rizik je jednostavno previsok”, dodaje.
Bakterija se može brzo razmnožavati na visokim temperaturama, prema FDA, što može uzrokovati trovanje hranom.
“Videla sam da se to dešava toliko puta, nakon prazničnih vikenda, hitne službe su preplavljene ljudima koji imaju određenu vrstu trovanja hranom”, istče ona.
Treća stavka je, po njenim rečima sledeća:
“Rekla bih da 99 odsto vremena neću jesti namirnice koje su prekrivene bojom za hranu. To jednostavno nije dobro za vaš organizam.”
Kako kaže, ona ne jede hranu iz ulubljene konzerve, zbog straha od botulizma, retke bolesti koja može biti prilično opasna po život, a uzrokovana je botulinum toksinom, koji se može pojaviti u hrani koja je “nepropisno konzervirana” ili fermentisana, navodi Centar za kontrolu i prevenciju bolesti.
Peta stavka je sve iznenadila, a u pitanju je grejpfrut.
“Razlog je što toliko mnogo lekova deluje na ovo voće. Način na koji se grejp prerađuje u vašem telu je u interakciji sa tonom lekova tako da ako koristite određeni lek, trebalo bi da proverite da li uz to treba da jedete grejpfrut”, piše Dejli mejl i navodi da u tu grupu lekova spadaju oni protiv hipertenzije i anksioznosti.