Prema mišljenju analitičara, Burdž Dubai mogao bi da bude poslednji "faraonski" projekat po kojima se emirat proslavio u svetu.
Šeik Mohamed bin Rašid Al Maktum, šezdesetogodišnji vladar grada-države, nada se da će ova građevina i prateći objekti, na čiju je izgradnju potrošeno 20 milijardi dolara, pomoći Dubaiju da povrati reputaciju među međunarodnim investitorima i imidž moćnog finansijskog centra.
"Ekonomski ciklusi se smenjuju, kriza je previše dugo trajala, više od 20 meseci i sada joj se nazire kraj", kazao je novinarima Mohamed Alabar, predsednik i generalni direktor građevinskog giganta Emar koji "stoji" iza projekta izgradnje kule.
On je uveren da će se otvaranje nebodera pozitivno odraziti na sektor nekretnina u emiratu, koji je u poslednjih 12 meseci opao za 50 odsto i da će biti ostvaren san o Dubaiju kao modernoj, međunarodnoj metropoli ravnoj Njujorku, Londonu i Hongkongu.
Najviša kula na svetu, gigant od čelika i stakla, visoka više od 800 metara, ima 200 spratova, od kojih je 160 namenjeno stanovanju i poslovnom prostoru, a, prema rečima Alabara, već je prodato 90 odsto zgrade.
U njenom sklopu nalazi se više od 1.000 stanova kao i luksuzni hotel "Armani" sa spa centrom i više restorana koji će biti otvoreni u martu ove godine.
Ovo arhitektonsko čudo ima i četiri bazena, kao i najviši restoran na svetu, smešten na 122. spratu i parking sa više od 3.000 mesta.
Kula, za čiju je izgradnju utrošeno 330.000 kubnih metara betona i 31.400 tona gvozdenih šipki, vidi se sa udaljenosti od čak 95 kilometara.