Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je u oktobru prvi put u Srbiji zabeležen suficit budžeta, odnosno veći prihodi od rashoda.
– Prihodi su u oktobru iznosili 79,3 milijarde dinara (oko 667 miliona evra), a rashodi 79 milijardi dinara (oko 663,8 miliona evra). Procene rasta za sledeću godinu bile su 1,5 odsto, a sada bi moglo da se očekuje više od dva odsto, a u 2016. i više od tri odsto. To bi nas svrstalo u vrh Evrope – pohvalio se premijer.
Međutim, Milan Ćulibrk, ekonomski analitičar, za “Vesti” kaže da u prikazanom suficitu od 3,2 miliona evra nema mnogo razloga za optimizam.
– Višak je ostvaren zbog stegnute potrošnje, a ono što zabrinjava jeste da je Srbija u trećem kvartalu imala pad BDP-a od 3,7 odsto. Budući da se to desilo i u drugom kvartalu, jasno je da smo ušli u recesiju – precizira Ćulibrk.
O Vučićevoj izjavi da osmi mesec zaredom pada nezaposlenost u Srbiji, Ćulibrk kaže:
– Kad se rade ankete o zaposlenosti, onda se kao zaposleni računa i onaj koji je makar jedan dan imao posao. U zemlji u kojoj pada proizvodnja, u kojoj pada BDP, ne može biti govora o rastu zaposlenosti. To jednostavno ne ide jedno sa drugim.
Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju, smatra da je ostvareni suficit zanemarljiv, a i on je ostvaren jer država više ne plaća subvencije, a ne izmiruje ni mnoge druge zakonske obaveze.
– Što se tiče najava o privrednom rastu, to su same besmislice, jer uz ovakve mere štednje nema govora o privrednom rastu – kazao je za “Vesti” Pavlović.
ŽMEĐUNAS:
ant
“Svetla budućnost”
– Političara ne smete pitati “kako je danas”, nego isključivo o budućnosti koja je uvek bolja i svetlija. Izjave o manjoj nezaposlenosti bodu oči, jer je evidentno da sve veći broj ljudi nema posao. Reč je o sezoncima koji povremeno nešto rade, a ne ljudima kojima imaju posao – kaže Pavlović.