Evo o čemu se radi. Shvativši da se gotovo ništa u Srbiji ne može prodati, privatizovati (kako vam drago) sve dok postoje velike srpske banke, tadašnji vlastodršci 2002. godine uništavaju četiri najveće srpske banke za koje je u kreditno-poslovnom odnosu bilo vezano oko 95 posto privrede Srbije. Radi se o Beobanci, Investbanci, Jugobanci i Beogradskoj banci.
Ekipa na čelu sa Mlađanom Dinkićem, tada guvernerom Narodne banke Srbije, povlači "bolne rezove u bankarstvu" i uništava spomenute banke. Uzalud su ekonomisti i bankarski stručnjaci vrištali da je to em nepotrebno, em nemoguće. Zašto nemoguće?
Pa zato, govorili su što najveće srpske banke neuporedivo više potražuju nego što duguju i da ih zakonski kao takve nije moguće likvidirati jer su one same likvidne. Na stranu što takav potez, upozoravali su, vodi Srbiju u privredni slom.
Danas, početkom 2010. godine, osam godina kasnije, jedna od spomenutih banaka, Beobanka, ima na svom računu 25 miliona evra, sa tendencijom uvećavanja ove sume. Otkuda to i kako? Zar ta banka još postoji?
Postoji, jer čak ni "revolucionarna demokratija", uvedena u Srbiji 2000. godine nije mogla da poništi ono što brani osnovna zakonska i bankarska logika; pozitivna je svaka banka čija su potraživanja veća od dugovanja.
U međuvremenu Dinkić i njegova ekipa iz G 17 (ova stranka poslednjih 10 godina kontroliše sve finansijske tokove u Srbiji) izdaje dozvole brojnim bankama sa zvučnim svetskim imenima da otvore svoje šaltere u Srbiji, uprkos činjenici da ni u jednoj od tih banaka ne možete, na primer, novac uložen u Beogradu podići u Beču, Frankfurtu, Cirihu… Rajfajzen u Beogradu nikakve veze nema sa Rajfajzenom u Austriji.
Zašto je tako? Zna, valjda, Mlađan Dinkić.E, te banke, ubačene da pokriju prostor na kojem su delovale spomenute srpske banke, samo isisavaju novac iz Srbije ne hajući za srpsku privredu, povoljne kreditne linije, projekte koji donose nova radna mesta, razvoj… Njih to ne interesuje.
Kako će sve ovo da se okonča? Što bi narod rekao – to ni vile ne znaju. Izgubi li na sledećem biranju Dinkić poluge vlasti, moguće je da će nova, ili delimično nova vlast potražiti odgovor na pitanje šta sa "likvidiranom" bankom koja na svom računu ima milione evra a nikome ništa ne duguje.
Jedan od pretendenata na vlast u Srbiji, da mu ne pravimo reklamu navodeći kako se zove, najavljuje reviziju svih privatizacija provedenih u Srbiji. Ako se to zaista dogodi Srbija će, nema sumnje, ponovo dobiti Beobanku, Investbanku, Jugobanku i Beogradsku banku. A šta će biti sa Dinkićem?