Antičko groblje otkrio je tim arheologa sa američkog Univeriteta Brigam Jang. Američki arheolozi vrše istraživanja na Fag el-Gamus lokalitetu već 30 godina, a svoja otkrića napokon su podelili sa javnošću.
– Prilično smo sigurni da na groblju ima više od milion grobova. Veliko je i načičkano mumijama – rekla je voditeljka istraživanja Keri Mulenstajn.
Ljudi sahranjeni na groblju nisu pripadali vladajućim kastama starog Egipta. Često su sahranjivani bez grobnih priloga koji su im, prema verovanju, olakšavali prelazak u zagrobni svet. Unutrašnji organi pokojnika uglavnom nisu bili izvađeni, što je jedan od preduslova mumificiranja. Umesto toga, za prirodni postupak mumificiranja pobrinula se suva, pustinjska klima.
Uprkos očiglednom niskom društvenom statusu sahranjenih na Fag el-Gamusu, arheolozi su ipak pronašli neke odlično sačuvane umetnine i predmete izrađene od stakla i lana. Pronađeno je i mumificirano telo deteta starog 18 meseci koje je zakopano zajedno sa nekoliko odraslih ljudi. Dete je bilo umotano u tuniku, na stopalima je imalo pletene papuče, a na rukama po dve narukvice.
Arheolozi još uvek nisu uspeli da saznaju odakle toliki broj mumija u egipatskoj pustinji. U blizini se nalazi tek jedno selo, a antička Filadelfija, staroegipatski grad čiji se ostaci takođe nalaze blizu Fag el-Gamusa, imao je svoje, zasebno groblje.
Groblje na kom su arheolozi u proteklih tridesetak godina iskopali više od 1.000 mumija, počelo je da se koristi 2.000 godina pre Hrista. Keri Mulenštajn najavljuje nove objave o fascinantnim otkrićima u Fag el-Gamusu. Ona je spomenula i mumiju muškarca visokog dva metra kog su prilikom zakopavanja morali da presaviju u pojasu kako bi stao u grob. Takođe je spomenula mumije plavokosih i crvenokosih stanovnika Egipta koji su zakopani na izdvojenim delovima džinovskog groblja usred pustinje.