Donald Tramp, novoizabrani predsednik SAD, imenovao je američkog generala i veterana vijetnamskog rata Kita Keloga kao svog specijalnog izaslanika za pregovore o okončanju ukrajinskog rata.
Kelog je u aprilu izneo svoj predlog kako okončati rat, a Tramp je stao iza njega, što po svemu sudeći znači da će to biti Trampova zvanična politika kada 20. januara preuzme dužnost.
Kelogov plan predviđa da Amerika nastavi da naoružava Ukrajinu kako bi joj omogućila da se brani od Rusije, ali uz uslov da pristane da vodi pregovore s Moskvom. Kako bi motivisali Moskvu da se priključi pregovorima, plan predviđa da NATO sačeka sa prihvatanjem ukrajinske aplikacije za članstvo u Alijansi.
Ako pregovori budu išli u smeru potpisivanja mirovnog sporazuma, Kelogov plan predviđa postepeno ukidanje sankcija Rusiji.
Nakon potpisivanja plana, predviđeno je uvođenje posebnog poreza na rusku energiju, kako bi se od tog novca finansirala posleratna obnova Ukrajine.
Kelog je u svom tekstu iz aprila naveo stavove koji se uklapaju s načinom na koji Tramp razmišlja o okončanju rata. On smatra da bi “jak i odlučan američki predsednik koji bi se suprotstavio predsedniku Vladimiru Putinu” sprečio proširenu rusku invaziju u februaru 2022. godine.
Iako to nije eksplicitno navedeno u planu, svi analitičari veruju da on u praksi znači demarkacionu liniju koja bi prolazila kroz trenutnu liniju fronta, što praktično znači da bi Rusija zadržala pod svojom kontrolom petinu ukrajinske teritorije koju je osvojila od prisajedinjenja Krima sredinom 2014. do danas.
Analitičari takođe veruju da postoje dva ozbiljna problema koja bi mogla da poremete Trampove planove, koji je kampanju na američkim izborima vodio tako da će u roku od 24 časa završiti rat.
Prvi problem je da Rusija nije zadovoljna ovim što je do sada osvojila, i da će teško pristati na pregovore koji bi praktično značili zamrzavanje linije fronta. Zato analitičari veruju da se Rusiji žuri da do dolaska Trampa na vlast osvoji što je moguće više ukrajinske teritorije, po cenu rekordnog broja poginulih ruskih vojnika.
Drugi problem je da Ukrajina veruje da bi zamrzavanje konflikta samo omogućilo Rusiji da uzme dah i za nekoliko godina nastavi osvajanje Ukrajine dok ne postigne svoje konačne ciljeve i zato se koleba da uđe u pregovore.
Vladimir Zelenski, predsednik Ukrajine, uoči američkih izbora predstavio je svoj “Plan pobede” obojici predsedničkih kandidata i svim NATO saveznicama, koji predviđa kontinuiranu vojnu i ekonomsku pomoć Ukrajini.
Tramp i njegovi saveznici se tome protive jer smatraju da kontinuirana pomoć bez uslovljavanja vodi ka beskonačnom ratu.