EPA/Attila Kisbenedek

Sekretar Organizacije ratnih veterana OVK Faton Kljinaku rekao je šta su u dosijeima koji su doneti u njihovu kancelariju pronašli.

Prema njegovim rečima, pronašli su komunikaciju između Specijalnog tužilaštva i Tužilaštva Srbije za saslušanja koja su vođena u vremenu tokom i posle rata, prenosi Klan Kosova.

Kljinaku smatra da su ta saslušanja u Srbiji rađena pod pritiskom, a ukoliko ne bi sarađivali, postojala je mogućnost “da bi mogli biti ubijeni”.

– Oni neprestano komuniciraju sa tužilaštvom Srbije i ne samo ovaj sud, već i Unmik i Euleks. Sarađivali su sa Srbijom kako bi optužili bivše borce OVK. Znamo da se sve što Srbija istražuje radi u određene svrhe. Tražili smo da to učini lokalni sud, ali poslanici su napravili veliku grešku kada su glasali za Specijalni sud. Tražili smo izmenu zakona o ovom sudu zbog istrage svih ratnih zločina – naveo je Kljinaku.

On je, gostujući u televizijskoj emisiji “Oko 7”, pokazao kako je paket stigao u kancelariju ORV OVK i zašto su odlučili da daju neke primerke medijima.

– Dovezli su ih u paketu i ostavili na prijemnici. Predsednik Gucati, potpredsednik Haradinaj i ja izašli smo i zaključili da ne bi trebalo da diramo paket jer smo se plašili da se nešto ne dogodi. Tada smo videli da u njemu postoje dokumenti. Slučaj smo odmah prijavili medijima, jer nismo nikad verovali tužilaštvu ili međunarodnoj pravdi, pa smo želeli da obavestimo ljude o ovom događaju – objasnio je Kljinaku.

Prema njegovim rečima, potom su istražiteljima Specijalnog suda koji su došli u kancelariju kazali šta se dogodilo.

– Smatrali smo to provokacijom. Potom smo o svemu obavestili građane. Dali smo tri primerka medijima, a jedan smo sačuvali za kosovsko tužilaštvo. Primerke koje smo dali listu ‘Infokus’, otišli su i uzeli od njih, iako taj medij nije objavio imena. Ovaj sud nije samo politički već i antidemokratski, jer ne možete da sprečava medije da objavljuju komunikaciju koju su ostvarili sa srpskim tužilaštvom. Novinari imaju pravo da ih objave – smatra Kljinaku.

Na pitanje šta je sadržaj ovih dosijea, on je ponovio da su u pitanju saslušanja i komunikacije Specijalnog tužilaštva sa kolegama iz Srbije, koji su želeli da saslušaju neke svedoke.

– Oni su 2008. godine, 2009. i 2015. imali kontinuiranu komunikaciju o tim saslušanjima – naveo je Kljinaku.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here