Finansijska situacija u Srbiji nikad nije bila gora, ekonomski stručnjaci ocenjuju da je država ušla u recesiju i da Vlada ne sprovodi reforme.
Ekonomista Milan Kovačević kaže za "Vesti" da će stanje biti još gore.
– Srbija je već dugo u recesiji. Na žalost, u ekonomiji uvek može biti gore. Životarenje će se nastaviti, a niko ne može da proceni koliko dugo. Brinu izjave premijera Vučića koji kaže da Železara Smederevo mora da opstane po svaku cenu. To znači da će železaru i njoj slične firme na grbači izdržavati siromašni penzioneri i radnici. Zakida se od plata i penzija da bi se udahnuo život onome kome života nema – objašnjava Kovačević.
Železara pojela 100 miliona evra
Investitori beže, dinar slabi |
On kritikuje državu što se po visokim kamatama zadužuje i povećava ionako visoke dugove.
– Jedino od Arapa dobijamo "povoljne kredite", kako to ističu naši zvaničnici, a niko nam nije objasnio šta smo mi Arapima dali zauzvrat – kritičan je Kovačević.
Saša Đogović, istraživač Instituta za tržišna istraživanja, kaže da se Srbija pretvara u crnu rupu.
– Srbija je već duže vreme u recesiji, a Vlada okleva sa reformama, mora da se okane demagogije i počne nešto da radi – kaže Đogović.
Ekonomista Vladimir Vučković procenjuje da će ove godine pad bruto domaćeg proizvoda biti oko jedan odsto.
– Ukupna industrijska proizvodnja u avgustu je bila za 13,1 odsto manja nego u istom mesecu prošle godine. Osetno je smanjena i proizvodnja u prerađivačkoj industriji, i to ne može da se poveže sa majskim poplavama – kaže Vučković.
Na pad izvoza, prema njegovim rečima, znatno je uticalo smanjenje proizvodnje u Fijatovoj fabrici u Kragujevcu, koja je u avgustu bila za pet odsto manja nego u istom mesecu lane.
– Mi smo ušli u recesiju. Ako se ne bude poboljšala dinamika privredne aktivnosti, ne može biti ni fiskalne konsolidacije – ocenio je ekonomista Stojan Stamenković.
Kako je precizirao, u Srbiji poslednjih meseci pada industrijska proizvodnja, do pada bi moglo doći i u poljoprivredi, što dovodi do pada izvoza.
Ako pogledamo najnoviji izveštaj MMF o globalnim ekonomskim perspektivama koji je objavljen u Vašingtonu, Srbija nema razloga za optimizam.
Po stopi nezaposlenosti, koja će ove godine dostići 21,6 odsto, Srbija je u društvu sa Grčkom, gde je ta stopa 25,8 odsto i Španijom sa 24,6 procenata.
Analitičari MMF-a prognoziraju da će nezaposlenost u Srbiji blago rasti i u 2015. kada se predviđa stopa od 21,8 odsto.