EPA-EFE
Donald Tramp

Sestra Kim Džong Una kritikovala je napore SAD da uklone nuklearno oružje Severne Koreje.

Kim Jo Jong, političarka i diplomata, upozorila je da je status njene zemlje kao nuklearne sile trajan i nazvala svaku sugestiju da bi mogla da se odrekne svog oružja za masovno uništenje “sanjanjem”.

Njene izjave usledile su nakon što su visoke diplomate Južne Koreje, Japana i Sjedinjenih Država izdale saopštenje na marginama sastanka NATO-a prošle sedmice u kojem su “ponovo potvrdile svoju odlučnu posvećenost potpunoj denuklearizaciji” izolovane države.

Kim je insistirala da bilo kakve spoljne rasprave o denuklearizaciji predstavljaju “najneprijateljskiji čin” i da predstavljaju poricanje suvereniteta njene zemlje, tvrdeći da su ciljevi zemlje za proširenje nuklearnog oružja sadržani u njenom ustavu.

– To je samo u potpunosti razotkrilo nelagodnost SAD, Japana i Republike Koreje, u očajničkoj situaciji zbog toga što moraju horski da govore o denuklearizaciji. Ako SAD i njihove vazalne snage nastave da insistiraju na anahronoj denuklearizaciji… to će samo dati neograničenu pravednost i opravdanje napredovanju Severne Koreje koja teži ka izgradnji najjačih nuklearnih snaga za samoodbranu – rekla je ona.

Ona je rekla da status nuklearnog oružja Severne Koreje “nikada ne može biti poništen nikakvom fizičkom snagom ili lukavstvom”.

Ta izjava je njeno drugo oglašavanje za nešto više od mesec dana.

“Tramp nastavlja neprijateljsku politiku”

Ona je početkom marta osudila Vašington zbog posete nosača aviona američke mornarice južnokorejskoj luci Busan, optužujući administraciju Donalda Trampa da “nastavlja dalje neprijateljsku politiku bivše administracije”.

Tenzije u regionu su se povećale jer njen lider nastavlja da se razmeće svojim vojnim nuklearnim kapacitetima i sarađuje sa Rusijom zbog rata ruskog predsednika Vladimira Putina protiv Ukrajine. Kim za sada ignoriše pozive Seula i Vašingtona da se nastave pregovori o denuklearizaciji.

Tramp je rekao da će ponovo kontaktirati Kima da oživi diplomatske odnose, ali Sever nije odgovorio na tu ponudu.

Tramp i Kim su se sastali tri puta tokom prvog mandata američkog predsednika, ali su njihovi odnosi brzo propali zbog neslaganja oko ukidanja sankcija koje predvode SAD u zamenu da Severna Koreja preduzme korake da ugasi svoje nuklearne i raketne programe.

Kimov spoljnopolitički prioritet je sada Rusija, koju je snabdeo oružjem i trupama kako bi pomogao u produženju rata u Ukrajini.

Seul strahuje da bi Kim mogao dobiti ekonomsku pomoć i naprednu tehnologiju za razvoj svog arsenala u zamenu za vojnu podršku Rusiji.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here