Osim Osla, još tri prestonice iz Skandinavije (Kopenhagen – Danska, Stokholom – Švedska i Helsinki – Finska) su u istoj anketi plasirane među deset najskupljih – Kopenhagen na drugom, Stokholm na šestom i Helsinki na sedmom mestu.
Najjeftiniji za život su, pak, indijski megalopolis Mumbaj (starijima poznat i kao Bombaj) i tajlandska prestonica Bangkok, u kojima je potrošačka korpa jeftinija za 30,6 odnosno 25,7 odsto u poređenju sa prosekom za 33 velika grada.
Top 10 skupih gradova1. Oslo (Norveška) |
Saradnici "Prajsranera" su utvrdili nivo skupoće u velikim svetskim gradovima na osnovu izdataka za "potrošačku korpu" koja je obuhvatila neke osnovne prehrambene proizvode i usluge, uz troškove nabavke tehničkih uređaja koji su neophodni za svakodnevni život.
Predstavnik "Prajsranera" Mark Tomas je, komentarišući rezultate ovogodišnje ankete, izjavio da je od tri velike zapadne metropole (Pariz, London i Njujork), koje su ranije smatrane vrlo skupim i često i bile u grupi najskupljih gradova, taj epitet u 2009. "opravdao" samo Pariz.
Glavni grad Francuske je ove godine četvrti po skupoći u svetu, dok je Njujork u grupi od 33 grada, na niskom 30 mestu, a London dvadeseti. Tokio, koji je ranije bio "sinonim skupoće", na najnovijoj listi "Prajsranera" je 11, dok je ruska prestonica Moskva, takođe tradicinalno skupa metropola, sada na 19. mestu.
Razlika u cenamaKoliko je velika razlika u nivou cena pojedinih proizvoda iz korpe "Prajsranera" pokazuje i poređenje izdataka za nabavku, recimo, autobuskih karata u Mumbaju, Londonu i Oslu. |