Tanjug
Priznanje najzaslužnijima: Aleksandar Vučić

Predsednik Aleksandar Vučić uručio je odlikovanja povodom Sretenja, Dana državnosti Srbije, nizu pojedinaca i organizacija. U svečanoj sali Palate Srbija, među nagrađenima našli su se i predstavnici dijaspore, njih petorica. To su dobrotvor Mićo Vukić, koji živi u Švajcarskoj, Parižanin Petar – Pepi Petrović, zatim privrednik i ktitor Hercegovačke Gračanice Branko Tupanjac, iz Čikaga u SAD, kao i Stanislav Janković s Kipra i protoprezviter stavrofor iz Trsta Raško Radović.

Mićo Vukić (51) u Švajcarskoj je od 1990. godine, a nagrađen je Ordenom Karađorđeve zvezde trećeg stepena i za “Vesti” kaže da mu to priznanje veoma znači, ovako zbog obaveza nije bio u mogućnosti da dođe u Beograd i primi odlikovanje.

Nastavićemo da pomažemo

– To je potvrda mojih uverenja da našim ljudima znači pomoć koju mi iz dijaspore šaljemo. Zato posebno zahvaljujem predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i ljudima koji su me predložili za nagradu. Zbog poslovnih obaveza u Švajcarskoj nisam mogao da dođem u Beograd i primim orden, ali ću sa istom voljom i žarom nastaviti da zajedno s našim ljudima u kantonu Tićino organizujem humanitarne akcije – navodi Vukić, rodom iz Gornje Pilice, na obroncima Majevice u Republici Srpskoj.

U švajcarskom kantonu Tićino Vukić je osnovao humanitarnu organizaciju Za podršku selu Bare. U saradnji sa Crkvenom opštinom Tićino i humanitarnom organizacijom “Nemanjići” organizovao je donacije za dvadesetak bolničkih ustanova u Srbiji i Republici Srpskoj. Ukupno je donirano oko 1.400 bolničkih kreveta i druge opreme za intenzivnu negu, čija se vrednost procenjuje na oko četiri miliona švajcarskih franaka.

Petar – Pepi Petrović (85) posetio je redakciju “Vesti” uoči ceremonije na kojoj je odlikovan jednim od najvećih priznanja Srbije, Zlatnom medaljom za zasluge.

– Ovo priznanje shvatam kao veliku čast za celu dijasporu, a posebno za sve one entuzijaste poput mene koji već decenijama požrtvovano čine sve da daleko od otadžbine očuvaju srpsku kulturu i istoriju, a posebno sećanje na epsku pobedu Srba u Velikom ratu – rekao nam je Petrović.

Oduševljen: Petar Petrović

Francuzi nas vole

On je jedan od troje zvaničnih nosilaca srpske zastave kod Večne vatre ispod Trijumfalne kapije u Parizu, ali i jedan od najzaslužnijih Srba iz Francuske za povezivanje dva naroda.

– Francuski vojnici i policijaci, ali i običan narod koji poznaje svoju istoriju, vole Srbe. Oni odlično znaju da je naše prijateljstvo stečeno krvlju, u zajedničkoj borbi, neraskidivo. To je i poruka koju imam za našeg predsednika Aleksandra Vučića. Ali ako mi se ukaže prilika reći ću mu i da se dobro pazi Evrope da ga ne prevari – priča Petrović s neskrivenim oduševljenjem što mu se Srbija odužila za višedecenijsko angažovanje u Francuskoj.

Plotuni s Kalemegdana

Na Savskom platou na Kalemegdanu, povodom obeležavanja 15. februara, Dana državnosti Republike Srbije, po naređenju predsednika Republike Aleksandra Vučića, pripadnici Garde Vojske Srbije izvršili su počasnu paljbu od 10 plotuna iz šest artiljerijskih oruđa.

Počasnoj paljbi prisustvovali su ministar odbrane Nebojša Stefanović, brigadni general Savo Iriškić i zamenik komandanta Garde pukovnik Željko Gavrilović.

Blokada bulevara

Tokom dodele odlikovanja, ispred Palate Srbija okupila se grupa protestanata koji traže da se zakonom trajno zabrani iskopavanje bora i litijuma. Oni su iz više pravaca, u manjim grupama, blokirali okolne bulevare. Učesnici protesta u više navrata pokušavali su da zaobiđu policijski kordon.

Nijagara u tri boje

Nijagarini vodopadi zasijali su u bojama srpske trobojke povodom Dana državnosti zahvaljujući Ambasadi Srbije u Otavi i ekspertu za svetlo Slobodanu Marinu. On je za tu priliku iskoristio 12.600 led-sijalica.

Gradimo jaku Srbiju

Predsednik Aleksandar Vučić ukazao je da su dva velika istorijska događaja na isti dan (Sretenje, 15. februar) stvorila savremenu Srbiju.

– Prvi je po istoričarima najvažniji, a to je ustanak koji će stvoriti nezavisnu Srbiju. Tog 15. februara 1804. godine u Orašcu podignut je prvi slobodarski ustanak na Balkanu. Bez toga danas ništa ne bi bilo. Zahvaljujući njima mi smo danas garant mira i slobode na ovim prostorima. Budućnost srpske politike je da naše odluke donosimo samostalno. Nismo mi slučajno danas zemlja gradilišta i investicija, rastuće ekonomije, koja pre svega samostalno odlučuje. Srbija je zemlja koja svoju budućnost drži u svojim rukama – kazao je predsednik i dodao da mi danas želimo jaku i modernu, Sretenjsku Srbiju.

On je zahvalio svim nagrađenim pojedincima i institucijama na zaslugama za narod i otadžbinu, a posebno je pomenuo generala Veljka Radenovića, koji je posthumno odlikovan. General Radenović komandovao je Posebnom jedinicom policije koja je jula 1998. oslobodila Orahovac i Srbe uzete za taoce, pri čemu se istakao ličnom hrabrošću.

– Radenović je poznat u našem narodu kao general po kojem je nastala čuvena pesma “Đenerale, nek je tvojoj majci hvala”. Danas je vreme kada možemo konačno da kažemo ko smo, odakle dolazimo i ko je i šta je naša zemlja. Konačno je vreme da se zahvalimo našim junacima, da ih se ne stidimo i da ih ne krijemo, već da otvoreno pred celim svetom kažemo da smo ponosni na njih, koliko ih volimo i koliko im se izvinjavamo što smo njihova velika dela zaboravili – naveo je predsednik.

Idemo stopama Karađorđa

Centralna svečanost obeležavanja Dana državnosti održana je u Marićevića jaruzi u Orašcu, gde je 1804. doneta odluka o podizanju ustanka protiv Turaka, a za vožda je izabran Karađorđe. Premijerka Ana Brnabić poručila je da nas istorijske ličnosti pozivaju da pođemo njihovim putem državotvornosti i napretka.

Obeležavanje je počelo pomenom Karađorđu i ustanicima koji je sa sveštenstvom služio vladika šumadijski Jovan. Potom je venac na spomenik Voždu položila premijerka Ana Brnabić, a orkestar Garde Vojske Srbije izveo je himnu “Bože pravde”.

Premijerka Brnabić istakla je da se odlukom u Marićevića jaruzi mala država velikog naroda vratila na mapu Evrope sopstvenom voljom, snagom i požrtvovanošću.

– Opet se srećemo sa senima Karađorđa, Miloša, Dositeja… Srbija je suverena i nezavisna, evropska i moderna. Srbija će biti izvor blagostanja i sreće. I ove godine pokazali smo da sledimo taj put. Srbija, predvođena Vučićem, šampion je u privrednom rastu, gradimo puteve, brzu prugu, tu su novi klinički centri, svuda niču škole, novi simbol Beograda Kula je tu – rekla je Brnabićeva i čestitala je građanima Dan državnosti.

Ona je podsetila i da je na Sretenje 1835. godine u Kragujevcu usvojen prvi Ustav kojim se Srbija uzdigla iz apsolutističkih u red državnih sistema.

– U to tamno doba, dok je u ruskom, turskom i austrijskom carstvu bilo zabranjeno pominjati reč Ustav, među odredbama tog pravog akta moglo se pročitati da svaki Srbin ima pravo da bira način življenja po svojoj volji – ukazala je premijerka.

Venac junacima

Povodom Dana državnosti, generalna sekretarka predsednika Republike Suzana Paunović položila je venac na Spomenik Neznanom junaku na Avali.

“U spomen svim neznanim i znanim junacima koji su svoje živote dali za slobodu Srbije, u znak večne zahvalnosti i poštovanja. Vama u večan spomen, nama i potomstvu u večan nezaborav”, upisala je Paunovićeva u spomen-knjigu.

Svet ceni naše znanje

Sretenje je svečano obeleženo podizanjem zastave i intoniranjem himne i na svetskoj izložbi Ekspo u Dubaiju. U centralnoj dvorani, najvećoj kupoli na svetu Al Vaslu, zvanicama iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Srbije i gostima iz celog sveta, obratila se Tatjana Matić, ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija. Ona je istakla da je Ekspo u Dubaiju omogućio Srbiji, okrenutoj ekonomskom i kreativnom uzletu, da predstavi svoje potencijale, razvije poslovne mreže i podigne ugled zemlje, ali i da učvrsti partnerstvo s UAE.

Srpsku tradiciju i kulturu predstavili su nastupom nacionalni Ansambl Kolo i Gudačka reprezentacija mladih pod umetničkim vođstvom virtuoza Stefana Milenkovića. Gosti sa svih kontinenata uživali su i u dinamičnim zvucima maestra Petra Marića, osmostrukog prvaka sveta na električnoj harmonici i koncertu filmske muzike Balkan film akustik.

Srbija je do sada u svom paviljonu ugostila više od 700.000 posetilaca iz celog sveta. Ana Ilić, viša savetnica predsednice Vlade Srbije, istakla je da se u okviru programa koji sprovode i Privredna komora i Razvojna agencija Srbije predstavilo više od 1.000 naših privrednika koji su ostvarili 6.000 poslovnih kontakata sa potencijalnim partnerima.

– Pokazali smo celom svetu zbog čega nas nazivaju Silicijumskom dolinom Balkana, zašto smo lideri u digitalizaciji, kreativnim industrijama i inovacijama, zašto je Beograd proglašen jednim od pet najkreativnijih gradova na svetu. Zbog toga, ovaj nastup Srbije na Ekspou predstavlja novi standard predstavljanja naše zemlje u svetu, kako je na otvaranju istakao i sam predsednik Aleksandar Vučić – istakla je Ana Ilić.

Potomcima dugujemo jedinstvo

Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković ukazao je da sve što imamo danas ne bi postojalo bez Sretenja 1804. godine kada je srpska država postala moguća zahvaljujući herojstvu naših predaka. On je

naglasio da našim precima, ali pre svega potomcima, dugujemo da budemo ujedinjeni u borbi za Srbiju budućnosti.

– Srbija je danas među najbrže rastućim ekonomijama Evrope. Učinili smo je zemljom brzih saobraćajnica, snažne privrede, savremenih tehnologija. Nakon godina zaostajanja uhvatili smo korak sa svetom i postali motor razvoja čitavog regiona – rekao je šef diplomatije.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković čestitao je Dan državnosti i veliki pravoslavni praznik Sretenje Gospodnje svim građanima, a posebno srpskom narodu na Kosmetu. On je ukazao na obavezu da slobodu i državu, koje su tekovine slavnih predaka, sačuvamo u miru, oslanjajući se pre svega na ljudske, kulturne i državotvorne vrednosti koje, kako je naglasio, naš narod nosi u sebi.

– Čuvajući naš jezik, pismo i naše svetinje, štiteći nacionalne i političke ideale, živeći slobodarski, nastavićemo da se borimo za snažnu, modernu i u svetu uvaženu državu – istakao je Petković.