Komanda Kfora u Prištini oštro je demantovala navode predsednice Odbora za spoljnu politiku britanskog parlamenta Ališe Kerns da je sveštenstvo Eparhije raško-prizrenske SPC uključeno u šverc naoružanja iz centralne Srbije na Kosovo i Metohiju.
“Ne postoje dokazi o navodnom švercu oružja koji se obavljao preko administrativne linije između Kosova i Srbije u koji je bila uključena Pravoslavna crkva kolima hitne pomoći”, rečeno je kratko za Kosovo onlajn iz Misije Kfora.
Iz Kfora su takođe naveli da je Kerns navela događaj iz 2022. kada je na severu Kosova bio angažovan Kraljevski fusilijski bataljon.
“Navodno ilegalno prisustvo oružja prijavljeno je štabu Kfora, ali nakon dalje istrage kako bi se pronašla potvrda za to, nisu se pojavili dokazi o tome šta je prijavljeno”, naveli su iz Kfora.
Kerns je otvoreno optužila Srpsku pravoslavnu crkvu tokom rasprave u parlamentu nakon čega se odmah oglasila Eparhija raško-prizrenska tražeći da Kfor hitno proveri te navode.
“Insistiramo da se optužbe gđe Kerns hitno provere i zato tražimo ovim saopštenjem javno od misije Kfor pri kojoj je bila pomenuta britanska jedinica da javnosti saopšte da li mogu da potvrde navode britanske poslanice, jer je nemoguće da britanski vojnici Kfor imaju ove informacije, a ne saopšte ih svojim nadređenim strukturama u komandi Kfor. Ukoliko bi se ove tvrdnje pokazale kao istinite, crkvena lica za koja se dokaže da su eventualno umešana u zloupotrebu objekata SPC i crkvene službe za navodno prenošenje ili skladištenje oružja, snosiće najstrože crkvene kazne i neće moći da nastave svoju javnu službu. Međutim, u slučaju da Kfor ne može da potvrdi istinitost ovih tvrdnji Eparhija raško-prizrenska tražiće preko britanske ambasade u Prištini izvinjenje pomenute poslanice zbog zapaljive i netačne izjave koja ima ozbiljne posledice”.
Novinar i književnik iz Gračanice, Živojin Rakočević zgrožen je tvrdnjama britanske parlamentarke.
On za “Vesti” ističe da izjava Ališe Kerns “inicijalna kapisla na eksplozivu koji su postavili u temelje Srpske pravoslavne crkve, u najvažnija ostvarenja naše kulture i duhovnosti i Unesko blaga čovečanstva”.
– Neistinitost njenih navoda je toliko uznemirujuća i nerazumna da otvara onu fatalnu prazninu i bezumlje u kojoj su, u našem veku, uništene Budine statue u Avganistanu i nacionalni muzej u Iraku. Suština njene izjave upućena je lično svakom Srbinu koji živi u getu i koji svoju stabilnost opstanka zasniva na poverenju u Srpsku pravoslavnu crkvu. Ovo je period proizvodnje najgorih laži koje mogu dovesti do izazivanja potpunog haosa i faktičkog nestanka naših osnovnih duhovnih, kulturnih i nacionalnih simbola – ističe Rakočević.
Paljenje fitilja
Živojin Rakočević ogorčeno primećuje da britanska poslanica veruje da su “Srbi vrsta koju treba izbaciti iz civilizacije”.
– Strast sa kojom poslanica Kerns iznosi svoje stavove, kao i odsustvo bilo kakve sumnje ili kritičkog stava, navodi na zaključak da mi pripadamo vrsti koju treba izbaciti iz civilizacije. Kfor koji obezbeđuje sigurnost na Kosovu mora da preispita i redefiniše svoju misiju, a njegova bezlična saopštenja ne smeju biti ohrabrenje za ekstremiste i osobe poput britanske poslanice. Kfor mora da zaustavlja unutrašnju i spoljnju agresiju jer je previše onih koji pale fitilj na balkanskom buretu baruta – poentira Živojin Rakočević.
Albanski lobista
Ministar odbrane i potpredsednik Vlade Miloš Vučević ističe da je reč o “opasnim optužbama na SPC”.
– Stari albanski lobista (Ališe Kerns) očigledno ne preza ni od čega, pa i od takvih neistina. Video sam da je naša crkva tražila da se provere svi ti navodi, sve te optužbe i utvrđivanje stvarnog stanja. Srpska pravoslavna crkva je apostolska crkva, a meta napada je jer je uvek bila stub okupljanja naroda. Meta je i svih koji ne žele dobro Srbiji. Čućete i optužbe da se meša u sve stvari, da ima poglede drugačije po pitanju nekih stvari – naveo je Vučević.