Nedavno je načelnik opštine Brod na severu Republike Srpske Milan Zečević razgovarao sa tridesetak brodskih privrednika koji imaju dobre poslovne kontakte sa inostranstvom i već ostvaruju zapažene rezultate na teritoriji Evropske unije.
Razlog susreta i razgovora je ozvaničenje sadržajno bogate i vrlo kvalitetno sačinjene Brošure za investitore u Poslovnoj zoni Skele koja trenutno raspolaže sa preko sto hiljada kvadratnih metara slobodnog zemljišta u vlasništvu opštine Brod.
Čitav taj prostor samo je deo ukupnih zemljišnih površina u vlasništvu opštine koji će biti ponuđeni domaćim i stranim investitorima pod veoma povoljnim uslovima za osnivanje firmi i uspešno poslovanje.
– Ovo je naš prvi korak u nameri da Brod postane mesto gde će svoj interes da osnivaju firme ili presele postojeće iz inostranstva naći naši ljudi, ali i stranci. Da bi privukli investitora moramo da ponudimo nešto što ne mogu drugi. To je u prvom redu blizina Evropske unije što ima malo mesta u Evropi. Brod je na takvoj lokaciji da smo sa našom poslovnom zonom neposredno uz veoma frekventan granični prijelaz. Mi smo 200 km udaljeni od Zagreba, Beograda i Sarajeva i pet kilometara od autoputa koji od Beograda vodi do Zagreba, Slovenije i Austrije. Uz to, samo 18 km udaljeni smo od Koridora 5c i tri km daleko od pretovarne železniccke stanice u Slavonskom Brodu a tu je i plovni potencijal reke Save. Mi ćemo do kraja juna ove godine obezbediti preko 200 hiljada kvadratnih metara zemljišta spremnih za izdavanje. Zemljište se nalazi uz magistralni put i 300 metara udaljen od Graničnog prelaza Brod. Za svaku firmu koja tu otvori svoje pogone mi ćemo kao lokalna zajednica o svom trošku dovesti asfaltni put, rasvetu, vodu, kanalizaciju i ostalu infrastrukturu do kapije firme – ističe načelnik Zečević i dodaje da će do kraja ove godine Poslovna zona Skele biti proglašena bescarinskom zonom.
Opština je odlučna da iskoristi sve ove prednosti na najbolji način i sa bescarinskom zonom je ova lokalna zajednica poslovnu zonu Evropske unije malo pomakla unutar Republike Srpske. Firma koja posluje u bescarinskoj zoni na sav reprometerijal ne plaća carinu, PDV niti bilo koju drugu finansijsku obavezu. Ona kada završi proces proizvodnje, proizvod može da vrati u zemlju iz koje je došla.
U BiH i Republici Srpskoj je električna struja najjeftinija u celoj Evropi i na nju se u bescarinskoj zoni ne plaća PDV što znači da firma dobija izuzetno jeftinu električnu energiju, kakvu ne može lako naći nigde u Evropi.
– Mi smo u relativno kratkom roku uspeli da potpišemo memorandume o prijateljskoj saradnji sa nekoliko kineskih gradova i ta priča se nastavlja. Uskoro ćemo imati priliku da učestvujemo na jednom velikom sajmu i da se predstavimo pred hiljadu kineskih privrednika. Naš cilj je da svakom investitoru u celosti izađemo u susret, počev od toga da zemlja može da se pod određenim uslovima ustupi i bez naknade, do toga da je u prvoj godini rada pravno lice oslobođeno plaćanja komunalne naknade i smanjenja iznosa građevinske dozvole. Uskoro ćemo imati i katalog naše radne snage, jer znamo da svaki dan skoro 400 naših građana ide na posao u Hrvatsku i naveče se vraća kući a isto tako oko 370 naših sugrađana svaki dan ide na posao u Derventu. Verujem da bi za neto platu od 750 do 800 evra skoro 90 posto tih ljudi ostalo bi da radi u našoj opštini. Sa brojem onih koji završavaju srednju školu to je oko hiljadu radnika s kojim bi mogli da raspolažemo – navodi Milan Zečević.

Kada je reč o radnoj snazi i radnicima iz Broda, iskustva naših firmi koje posluju u inostranstvu je da se radi o dobrim, vrednim i pouzdanim radnicima. Kako rade u inostranstvu tako bi radili i u firmama u Brodu za možda manje novca nego u Sloveniji, Hrvatskoj, Nemačkoj, Austriji, ali bi bili sa porodicama i među svojim narodom.
To može biti razlog više za domaće i inostrane investitore da angažuju našu radnu snagu koja je tu a možda i da se deo gastarbajtera vrati u svoj grad i opštinu i nastave da rade, grade i žive u mestu rođenja. Na određen način to su potvrdili i brodski privrednici koji već posluju u inostranstvu u razgovoru sa načelnikom opštine Brod. Za strane firme koje posluju u brodskoj opštini kao što je Krampic više se isplati da ovde zapošljavaju našu radnu snagu nego u Nemačkoj gde su plate radnika veće tri-četiri puta, pa ova firma najavljuje mogućnost da i ostali deo proizvodnje iz Nemačke prebaci u Brod.
Domaćim i stranim investitorima opštinska administracija nudi jednostavnu proceduru, brzo izdavanje dokumenata i saglasnosti i povoljnu cenu korišćenja zemljišta Poslovne zone Skele, ali i kompletnu podršku i stalnu koordinaciju na razvoju preduzeća, kao i prikupljanje važnih podataka o porezima, taksama, ponudi radne snage, ceni energenata i mnogo čega drugog. Jedan od važnih argumenata za opredeljivanje domaćih i stranih investitora za Poslovnu zonu Skele u opštini Brod su poreske olakšice.
Bosna i Hercegovina i Republika Srpska predstavljaju mali poreski raj, jer imaju najnižu stopu PDV u regionu od 17 posto, porez na dobit za fizička lice kao osnivača firme je 10 posto a za pravno lice porez je 20 posto i uz to bez ogrničenja transfera dobiti van BiH. U Nemačkoj taj porez iznosi od 54 do 70 posto, napominje Milan Zečević.
Jedan od primamljivih argumenata za dolazak investitora je i cena zemljišta. Za nesubvencionisane uslove poslovanja cena kvadratnog metra zemljišta u Poslovnoj zoni je 12,60 evra a besplatno je zemljište za subvencionisane uslove.
Zapošljavanje radnika
Opština daje povlastice investitorima za zapošljavanje domaće radne snage. Ako zapošljavaju 10 do 15 radnika za 20 posto im je manja cena zemljišta. Posao za novih od 16 do 20 radnika investitoru donosi 30 posto manje naknade za korišćenje zemljišta, za 21 do 25 radnika popust je 50 posto, od 26 do 35 radnika popust je 60 posto, od 36 do 40 radnika 70 posto i od 41 do 50 radnika popust je 80 posto. U slučaju zapošljavanja više od 50 radnika za investitora je besplatno korišćenje zemljišta.
Komunalne naknade
Godišnja naknada za natkrivene površine pravnog lica je 2,80 evra po kvadratnom metru. Novoosnovano pravno lice u prvoj godini je oslobođeno plaćanja komunalne naknade. Građevinska dozvola investitora košta 29,00 evra po kvadratnom metru a moguće je i umanjenje ovog iznosa zavisno od kvadrature i ukupne površine prozvodnog prostora. Za hiljadu kvadratnih metara natkrivenog prostora u Poslovnoj zoni Skele i kupovinu četiri hiljade kvadratnih metara zemljišta građeviska dozvola košta 22.700 evra.
Nova poslovna zona sa 500.000 kvadratnih metara
– Na magistralnom putu prema Derventi u narednih pet meseci imaćemo slobodnih 500.000 kvadratnih metara opštinske zemlje za izdavanje, što govori da mi želimo da se širimo i ne zaustavljamo se na ovom do sada. Mi smo uspeli ono što nije pošlo za rukom nikom od rata do danas, da oslobodi to zemljište. O poslovnim zonama priča se u Brodu već 20 godina ali niko ništa do sada nije uradio. Izlazićemo u susret potrebama investitora kada je reč o veličini prostora koji žele da koriste.
Prednost Broda
Granični prijelaz Brod je najfrekventniji i to je žila kucavica koja povezuje Evropsku uniju sa Sarajevom i ostalim delovima BiH. U vreme skupih energenata investitori iz mnogih zemalja nastoje da se lociraju na najpovoljnijim pozicijama kako bi bili bliži tržištima. Brod sada koristi te svoje komnikacijske prednosti, jer je udaljen nekoliko stotina kilometara od Austrije i vrlo brzo stiže se u Nemačku na svim putnim pravcima.
Opština Brod
Na 220 kvadratnih kilometara ravničarskog i brdovitog područja u 23 naseljena mesta živi 15.720 stanovnika. Brod je opština na severu Republike Stpske a reka Sava predstavlja prirodnu granicu sa Hrvatskom i Evropskom unijom. U opstini je registrovano 100 poslovih subjekata. Brod je čvorište magistralnih puteva od istoka prema zapadu (Bijeljina-Brčko-Modriča-Odžak-Brod-Derventa-Banja Luka-Novi Grad) i od severa prema jugu (Brod-Derventa-Doboj-Sarajevo).