wikipedia.org/Petar Milošević
Spomen-područje Jasenovac

U manastiru Rođenja svetog Jovana Krstitelja u Jasenovcu služena je liturgija i održano centralno obeležavanje Svetih novomučenika jasenovačkih. Događaju je prisustvovala izaslanica predsednika Srbije, ministarka pravde Maja Popović, koja je bila prvi srpski državni funkcioner u zvaničnom svojstvu od 1945. godine do danas.

Sećanje na nevine žrtve

Svetu arhijerejsku liturgiju služilo je više od 10 arhijereja Srpske, Ruske i Makedonske pravoslavne crkve, a predvodio ih je Mitropolit budimpeštanski i sve Mađarske, Ruske pravoslavne crkve Ilarion. On je poručio da su jasenovački mučenici umrli strašnom smrću, ali da Crkva njihovo stradanje doživljava kao podvig.

– Malo je verovatno da ćemo ikad saznati tačan broj žrtava Jasenovca, kao i imena nevino mučenih i ubijenih. Ali, kod Boga svi su živi i niko nije izbrisan iz molitvenog sećanja Crkve. Zato dan njihovog sećanja nije dan žalosti, već crkvene pobede – istakao je mitropolit Ilarion.

Ministarka pravde Maja Popović je istakla da je predsednik Vučić iskreni zastupnik i promoter saradnje među narodima i da je Srbija sa njim posvećena razvoju i promociji kulture sećanja, koja je isceljujuća za budućnost celog regiona.

– Strašni zločini i nepočinstva prema nedužnim jasenovačkim žrtvama nas obavezuju da u sebi i oko sebe iskorenjujemo mržnju i zlo – kazala je ona i navela reči blaženopočivšeg patrijarha Germana: “Da oprostimo moramo, ali da zaboravimo ne smemo.”

Istorijska i božanska pravda

Prisustvom ministarke Popović poručeno je da je Jasenovac mesto koje traži ljudsku, istorijsku i božansku pravdu, rekao je direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić.

– Tako da su Sveti novomučenici jasenovački zaživeli u našem narodu i ti prvi septembarski dani kada se obeležava ovaj crkveni praznik, ulaze u našu svest kao onaj segment molitvenog sećanja na sve naše žrtve postradale u Jasenovcu pored onog ljudskog, naučnog, zvaničnog, državnog, 22. aprila, kada Srbija obeležava nacionalni dan sećanja na žrtve genocida – rekao je Ristić za RTS.

Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. Ubijeno je 20.000 dece. Manifestacija Dani Svetih novomučenika jasenovačkih, traje do 5. septembra, a organizuju je Eparhija pakračko-slavonska, Muzej žrtava genocida iz Beograda i Srpsko narodno veće.

Genocid u francuskim knjigama

Predsednik Udruženja “Deca Jasenovca” iz Pariza David Jakovljević je rekao da je udruženje osnovano s ciljem da priču o jasenovačkom stradanju prenosi na Zapadu i da već ima 52.000 članova širom Evrope.

O tom stradanju, kaže, uskoro će se u Francuskoj učiti i iz udžbenika.

– Na osnovu dokumenata koje smo sakupili u arhivima u Berlinu i Vatikanu, poslušali su nas i u francuskom parlamentu. Stigli smo i do poslanika i ministarstva i obećali da ćemo za godinu dana štampati knjige o srpskom i jevrejskom stradanju u NDH iz kojih će se učiti u francuskim školama – rekao je Jakovljević novinarima u Jasenovcu.

Sećanje uzdiže

Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac je rekao novinarima da sećanje na jasenovčke žrtve ne sukobljava, već uzdiže i oslobađa one koji se sećaju.

– Ovo sećanje ne vređa žrtve drugih ljudi, ali je sećanje kojim ne bivaju zaboravljeni oni kojih se treba sećati – rekao je Pupovac, koji je na čelu nacionalne koordinacije Veća srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here