Polovina pacijenata obuhvaćenih u studiji dobila je infekcije tokom boravka na intezivnoj nezi. Samo oni koji imaju ozbiljna oboljenja borave na odeljenjima intenzivne nege. To su pacijenti čiji imunološki sistem je veoma osetljiv, pacijenti koji se možda bore za život.
Nova studija bavila se samo jednim danom u više od 1.200 odeljenja intenzivne nege u 75 zemalja. "Radi se o dodatnih oko 10 do 15 odsto rizika od smrti povezanih sa pojavom infekcije u intenzivnoj nezi", izjavio je dr Džon Maršal sa univerziteta u Torontu i iz bolnice "Sent Majkl" .
On i drugi istraživači ustanovili su da se kod više od polovine, od oko 14 hiljada pacijenata, za samo jedan dan razvila infekcija u intenzivnoj nezi. Podaci su pokazali da su ti pacijenti imali dva puta veće šanse da umru, od onih koji nisu dobili infekciju.
"Šezdeset odsto infekcija bile su upale pluća, oko 20 odsto infekcija bile su u predelu trupa, dok su 15 odsto bile infekcije urinarnog trakta", objasnio je Maršal, a preneo "Glas Amerike".
Pacijenti u zemljama u razvoju ugroženiji
Pacijenti koji su na intenzivnoj nezi boravili više od sedam dana imali su više šansi da budu inficirani, a pacijenti u zemljama u razvoju bili su pod većim rizikom od onih koji su boravili na intenzivnoj nezi u bogatijim zemljama. |
Kao dodatak ozbiljnom oboljenju, pacijenti u intenzivnoj nezi mogu da budu na aparatima za disanje. Oni mogu da budu priključeni na intravenozne linije ili koriste katetere, što povećava rizik od inficiranja.
"Jedna od stvari koje nam je ova studija omogućila da uradimo je da počnemo da stičemo utisak o tome koliko težina infekcije predstavlja dodatni teret za pacijenta koji je već pod rizikom od smrti zbog određene bolesti, zbog koje je i morao da boravi na intenzivnoj nezi", rekao je Maršal.
Istraživači su izrazili očekivanje da će studija dovesti do bolje prevencije pojave infekcija i boljeg rukovođenja.