pixabay.com

Korona virus iz dana u dan beleži ozbiljne skokove u broju obolelih širom Srbije, a procene virusologa i mikrobiologa Veterinarskog specijalističkog instituta u Kraljevu doktora Milanka Šeklera govore da će ponovo, dnevno biti 15.000 do 20.000 pozitivnih na ovaj virus.

Razlog tome je, kako kaže Šekler za “Vesti”, što se novi sojevi lakše prenose, pa tako i brže šire.

Ovog stručnjaka ne brine očekivani porast zaraženih jer, kako ističe, novi sojevi omikrona daju mnogo blaže forme bolesti.

– Nema nagoveštaja da izazivaju težu kliničku sliku od do sada poznatih sojeva omikrona – objasnio je on.

Na pitanje da li je potrebno ponovno uvođenje mera zaštite od ovog virusa Šekler odgovara da maske niko nije zabranio, već su samo prestale da budu obaveza.

– Mere zaštite svode se u velikoj meri na individualnu odgovornost, prema zdravlju i prema društvu – kaže naš sagovornik.

Država je, prema njegovim rečima, tu da sve funkcioniše kako treba u smislu vakcina i bolničkih kapaciteta, a mišljenja je da sada nije potrebno uvoditi rigoroznije mere zaštite poput onih na početku pandemije.

– Naročito nisu potrebne u zemljama gde je vakcinisanost stanovništva 80 – 90 odsto, pa i u slučaju da virus “probije” vakcinu, biće hospitalizovanih i umrlih daleko manje nego na primer u Bugarskoj gde je vakcinisano 30 odsto, Rumuniji 40 odsto i manje nego kod nas i u zemljama bivše Jugoslavije gde je procenat vakcinacije ispod 50 odsto – pojašnjava Šekler.

Upitan zašto koronu dobijaju oni koji su je preležali više puta ali i vakcinisani Šekler je odgovorio i da se grip ponovo vraća kad ga preležimo pa to nikome nije neobično.

– U decembru 2020. sam rekao da vakcina nije čarobni štapić i da ne treba očekivati čudo od vakcine. Ona služi da se bolest lakše podnese.

On kaže da težina oboljenja zavisi i od starosti i individualnog imuniteta.

Šekler je ukazao da su kandidati za četvrtu dozu vakcine, osobe starije od 60 godina, sa hroničnim bolestima, gojazni i oni čiji je imunološki odgovor slabiji.

Stručnjaci ukazuju da Srbija ulazi u sedmi talas, posle nekoliko mirnih meseci. Statistika kaže da je u februaru broj zaraženih išao na blizu 20.000, a na prelazu iz maja u jun je bilo tek oko 200. Broj pozitivnih je početkom jula počeo ponovo da raste i za kratko vreme stigao na blizu 5.000.

Čuvajte se

Dr Milanko Šekler kaže da razume zašto neke zemlje, gde je broj zaraženih prevazišao broj inficiranih u odnosu na prethodni talas, nisu uvele posebne mere.

– To je individualno, ljudi treba da budu odgovorni i da znaju gde idu i da li su vakcinisani i da, ako nisu, ne idu na velika okupljanja. Moraju da se naviknu da žive u takvim okolnostima. Oni koju su vakcinisani isto treba da vode računa, ali mora da se zna da su male šanse da se bolest kod njih iskomplikuje – rekao je Šekler.