Hrvatska vojna akcija "Oluja" započeta je na današnji dan pre 19 godina napadom na RSK, i to na zone koje su bile pod zaštitom UN. Uprkos toj činjenici, Savet bezbednosti UN, osim rezolucije kojom se "snažno osuđuje hrvatska vojna ofanziva velikih razmera", nije izglasao bilo kakve kaznene mere protiv agresora. Ni potonji malobrojni sudski procesi za zločine nad civilnim stanovništvom, ubistva blizu 2.000 Srba i proterivanje 220.000 Krajišnika nisu doneli zadovoljenje pravde.
Prema podacima Veritasa, za ratne zločine nad Srbima u "Oluji", hrvatsko pravosuđe je osudilo samo jednu osobu (slučaj Prukljan)!
"U analima pravosudnog beščašća ostaće zapamćena nedavno izrečena oslobađajuća presuda optuženima za zločin u Gruborima kao i dugogodišnja istraga bez pomaka protiv N. N. za masakr hendikeparanih u Dvoru na Uni", podseća direktor Veritasa Savo Štrbac.
"Oluja" je, inače, jedini događaj u kojima su Srbi iz Hrvatske žrtve, a kojim se bavio i Haški tribunal, ali je posle osuđujuće prvostepene presude hrvatskim generalima za "udruženi zločinački poduhvat", usledio šok. Žalbeno veće Tribunala je generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, prvobitno osuđene na 24, odnosno 18 godina zatvora, oslobodilo po svim tačkama optužbe, što je propraćeno velikim slavljem u hrvatskim gradovima!
Više napadača nego stanovnika
Zabraniti proslavu |
"Oluja" je dospela i pred Evropski sud za ljudska prava, gde su počeli sudski postupci po 21 tužbi protiv Hrvatske. Podnosioci smatraju da Hrvatska nije sprovela efikasnu istragu smrti njihovih rođaka, srpskih civila koji su ubijeni za vreme ili neposredno nakon "Oluje".
Akcijom "Oluja" bavi se i Federalni sud u Čikagu u parničnom postupku koji su pokrenuli Krajišnici protiv konsultantske firme MPRI. Oni po osnovu saučesništva u genocidu, traže naknadu štete za duševne boli za izgubljenim zavičajem, u iznosu od 10,4 milijarde dolara. Predmet sada miruje u iščekivanju da Međunarodni sud pravde donese presudu o genocidu nad Srbima u Krajini, a koju je kao protivtužbu, takođe za genocid, pokrenula država Srbija protiv Hrvatske.
Ne samo što se ne kažnjavaju vinovnici zločina nad Srbima u Hrvatskoj, već se i oni malobrojni povratnici nalaze u sve lošijoj poziciji, na šta je upozorio i predsednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac. On kaže da je uzrok tome "kampanja koja se vodi iz političkih i crkvenih krugova".