Bitka za Dečane urodila je plodom i pripala Srbima! Nalogom Kfora da obustave radove u zoni srpske svetinje pod zaštitom Uneska Albanci su najzad podvili rep i ugasili mašine za asfaltiranje puta Dečani-Plav tik uz manastir, iako su to prethodno bahato odbijali, oglušujući se i o odluku kosovskog suda. Zaokret za koji su mislili da je nemoguć usledio je posle reakcija Srpske pravoslavne crkve, predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Ministarstva kulture.
Uspavane međunarodne institucije najpre je prodrmala Eparhija raško-prizrenska.
– Ovakvo ponašanje kosovskih institucija jasno pokazuje ne samo nespremnost u Prištini da zaštite značajni manastir i spomenik svetske kulturne baštine već i otvoreno kršenje postojećih kosovskih zakona na štetu ugrožavanja prirodne okoline oko manastira, što može da ima nesagledive posledice – poručila je eparhija, konstatujući da radovi nadomak manastira pokazuju da se odnos prema Srbima i SPC na Kosovu ne menja uprkos sudskim zabranama i uveravanjima da će se stanje promeniti.
Na to je ukazao i predsednik Vučić, poručivši da Srbija radove u okolini Visokih Dečana doživljava kao sredstvo pritiska na našu stranu, a istovremeno i kao poruku da je srpska kulturna i verska baština talac albanske samovolje.
– Zato ćemo na narednom sastanku u Briselu od predstavnika Prištine i evropskih posrednika zatražiti hitno i trajno obustavljanje građevinskih radova u zaštićenoj zoni manastira Visoki Dečani. Zaštita srpske kulturne i verske baštine na Kosovu i Metohiji je prioritet naše državne politike i spremni smo da zajedno sa Srpskom pravoslavnom crkvom formiramo specijalni tim za zaštitu naših svetinja – srpske i hrišćanske duhovne, kulturne i istorijske baštine – rekao je Vučić.
On je istakao da očekuje da EU izvrši eksplicitan i snažan pritisak na Prištinu da prekine kampanju ugrožavanja srpskih svetinja na Kosovu i Metohiji.
– Osim što su naše, svetinje su istovremeno i neprocenjivi spomenici evropske hrišćanske kulture, a svaki napad na njih jeste i napad na same temelje evropskih vrednosti – podvukao je Vučić.
Prethodno je nastavak radova u Dečanima najoštrije osudilo Ministarstvo kulture, koje je uputilo oštar protest Unesku.
– Još jednom se pokazalo da se na teritoriji Kosova ne poštuju ni međunarodni zakoni i ugovori, ni bilo koji pravni akti. Pozivamo vas da odmah reagujete i zaštitite objekat kulturnog nasleđa, koji je deo Uneskove liste ugrožene svetske kulturne baštine, u skladu sa principima zasnovanim na međunarodnim konvencijama, posebno na Konvenciji o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine – stoji u pismu ministarstva čelnicima Uneska, čiji predstavnik za Balkan Siniša Šešum uverava da će ta organizacija zaštititi zadužbinu Nemanjića.
– Kada sam čuo da su radovi nastavljeni, odmah sam poslao pismo direktorki Uneska Odri Azule u Pariz i zatražio od Unmika da mi pošalje kompletan izveštaj. Visoki Dečani su Uneskov spomenik i nećemo dozvoliti njegovo uništavanje – tvrdi Šešum.
Albanci prete novim atacima
Predsednik opštine Dečani Baškim Ramosaj s vidnim ogorčenjem reagovao je na odluku o obustavi radova, tvrdeći da taj nalog nije izdao Kfor, već prištinski premijer Abdulah Hoti.
– Odluka je privremena i na snazi je do ponedeljka – rekao je Ramosaj, iz čega je jasno da on ne odustaje od nauma da i dalje prkosi i atakuje na srpsku svetinju, koja mu je očigledno trn u oku.
Komandant Kfora u inspekciji
General-major Mikele Risi, komandant Kfora, posetio je specijalnu zaštićenu zonu Dečana, koja obuhvata i manastir, kako bi se uverio da su radovi zaustavljeni. Risi se sastao sa albanskim čelnicima opštine i sa igumanom manastira Visoki Dečani Savom Janjićem.
– Potvrđujem nepristrasnu posvećenost Kfora da nastavi da doprinosi bezbednom okruženju i slobodi kretanja za sve zajednice na Kosovu, u skladu s Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine – poručio je Risi posle inspekcije u Dečanima.