Mirko Luković, fizičar iz Ciriha i član Upravnog odbora Beogradskog foruma za svet ravnopravnih i jedan od istaknutih predstavnika srpske dijaspore, boravio je nedavno u Kini na trodnevnoj konferenciji koja je organizovana povodom Međunarodnog dana mira.
Luković je tamo boravio kao član srpske delegacije ispred Foruma, a za “Vesti” kaže da je zajednička poruka više od 180 delegata iz 80 zemalja, kao i predstavnika više od 100 političkih organizacija, mirovnih grupa i istraživačkih centara za bezbednost iz Azije, Afrike i Južne Amerike da je do svetskog mira moguće kroz ekonomski razvoj, jačanje kulturne razmene, međusobno poštovanje, ali i ponovno uspostavljanje autoriteta Ujedinjenih nacija i međunarodnog prava.
– Problemi sa kojima se suočavamo su različiti, ali, kao što su delegati više puta pominjali, do mira se može doći samo ako radimo zajedno kroz konstruktivan dijalog, kulturnu razmenu i osiguran održiv razvoj za sve. Ovi principi su već formalizovani u okviru tri globalne inicijative koje je izneo Si Đinping, predsednik Kine, što pokazuje da iz ove temeljne perspektive svi težimo istom cilju i da svi znamo kako da ga postignemo. Ostaje da pronađemo način da radimo zajedno ka novoj budućnosti – ističe Luković.
Konferenciju je organizovalo Kinesko narodno udruženje za mir i razoružanje, a tema je bila “Podrška zajedničkoj budućnosti za izgradnju sveta miroljubive koegzistencije”. Luković kaže da tokom trodnevne konferencije, najuočljiviji i najzastupljeniji osećaj nije bio strah od mogućeg svetskog rata ili dvostrukih standarda Zapada.
– Naprotiv, osećaj je bio umor od suočavanja sa pritiscima, pretnjama i sankcijama sa Zapada, umor od potrebe da se podnosi zapadnjačka histerija i kontinuirano smirivanje tenzija koje je potrebno zarad njihovog odvraćanja od započinjanja još jednog rata. Ostatak sveta želi da se vrati normalnom životu, da poboljša uslove života i teži prosperitetu – kaže Luković.
Kinesko udruženje koje je organizovalo konferenciju osnovano je 1985. godine i najveća je društvena organizacija u Kini posvećena miru.
U dva grada
Luković kaže da je konferencija održana u Đinanu, glavnom gradu provincije Šandong i Vejfangu, svetskoj prestonici zmajeva i njihove izrade.
– Nije slučajno što su ovi gradovi izabrani za mesto održavanja konferencije. Đinan i uopšte Šandong, predstavljaju važnu kolevku kineske civilizacije, odakle potiču grnčarija, proizvodnja svile i kinesko pismo. To je dom Konfučija, čija je filozofija važan deo kineske kulture. Štaviše, konfučijanizam je sve do danas duboko uticao i utiče na svet. Vejfang je priznat kao kulturni grad istočne Azije i međunarodni grad mira – kaže Luković.
Učesnici
Luković kaže da su na konferenciji učestvovali brojni lideri i značajne ličnosti.
– Han Dženg, kineski potpredsednik obratio se na ceremoniji otvaranja, a Antonio Gutereš, generalni sekretar UN je to učinio putem video-linka. Govorili su istaknuti državnici kao što su Somad Folsena, potpredsednik Narodne skupštine Laosa, Kgalema Motlante, bivši predsednik Južne Afrike, Ernesto Samper, bivši predsednik Kolumbije i Ueli Maurer, bivši predsednik Švajcarske Konfederacije. Viktor Fidel Gaute, potpredsednik Kubanskog instituta za prijateljstvo sa narodima, bio je počasni gost konferencije – otkriva Luković.
Dodaje da je govorila i Čen Bo, bivša ambasadorka Kine u Srbiji.
Srbi da uče od Kine
Luković ističe da Srbi u ovim teškim vremenima mogu i trebalo bi mnogo toga da nauče od civilizacije kao što je kineska.
– Srbija je u velikoj meri potcenjena od zapadnih zemalja, a posebno od Evrope. Srbija u današnjem svetu ima mnogo veću i bolju perspektivu od one koju joj nude zapadne sile. U ovom trenutku Srbija može mnogo toga da ponudi Zapadu, a ne obrnuto. Danas je prilika da Srbija napravi sopstveni civilizacijski iskorak, ka samopoštovanju, slozi, prosperitetu i miroljubivoj koegzistenciji. U svetlu aktuelnih svetskih događaja, Kina zaslužuje naše poštovanje i našu podršku u viziji postizanja globalnog mira – naglašava Luković.
Nezaboravno iskustvo
Luković kaže da je prvi put boravio u Kini i da je najblaže rečeno, fasciniran onim što je video.
– To je bilo nezaboravno iskustvo. Navikli smo da slušamo o ekonomskom čudu Kine i džinovskim skokovima u pogledu tehnologije i proizvodnje. Međutim, Kina je više od toga. U pozadini ovih dostignuća je milenijumska civilizacija koja nemilosrdno radi sa posvećenošću, strpljenjem i istrajnošću u cilju postizanja zdrave, miroljubive i skladne koegzistencije – ističe Luković.