Predsednik Aleksandar Vučić obratio se naciji nakon posete specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka i specijalnog predstavnika Stejt departmenta Metjua Palmera i upozorio da nam “ne predstoje laki dani”. On je rekao da nastoji da se obrati na sednici Saveta bezbednosti UN u Njujorku, koja je zakazana u utorak samo šest sati nakon izricanja presude generalu Ratku Mladiću u Hagu, pa se očekuje da budu izrečene kritike na račun Srbije.
– U utorak je izricanje presude u 15.00, a sami zaključite da li je slučajno što je istog dana u 21.00 zakazana sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj se očekuje kritika Srbije. Ne moram da govorim koliko će to biti teška situacija za srpski narod i Srbiju. Što se tiče same sednice, imam još jedan tehnički problem. Haški tužilac Serž Bramerc i sudija Karmel Ađijus imaće pravo da se obrate Savetu bezbednosti (video vezom), a za sada meni to nije omogućeno – rekao je Vučić.
Nećemo poniženje
On je objasnio da će pokušati video vezom da se uključi u rad sednice, a ako mu to ne bude omogućeno nastojaće da ode u Njujork jer ima pravo da prisustvuje. Prema Vučićevim rečima, na sednici će srpsko rukovodstvo biti kritikovano za nepoštovanje Haga zbog nepostupanja po obavezujućem nalogu za izručenjem doskorašnjih narodnih poslanika SRS Vjerice Radete i Petra Jojića.
Predsednik je rekao da nekoliko dana potom ide s delegacijom u Brisel i da se nada da će imati dovoljno snage i podrške da uradi velike stvari za našu zemlju.
– Ono što je za nas važno to je da se Srbija ne zalaže za zamrznuti konflikt, već želimo da ga rešimo i ne ostavljamo našoj deci. Ali, tražili smo razumevanje za osnovne državne i nacionalne interese Republike Srbije i srpskog naroda – rekao je Vučić i dodao da će uvek biti spreman da razgovara o kompromisnim rešenjima, ali nikada o poniženju Srbije.
Tražimo sve nestale
On je istakao da je odgovorio na poziv predsednika Narodne skupštine Ivice Dačića, ali da želi i da se odazove pozivima predsednika pojedinih vanparlamentarnih stranaka, te da je uvere da može da se pronađe način na koji bi podneo Skupštini ono što se dešava u Briselu.
Vučić je pod vukao da je Srbija u potpunosti spremna za dijalog o nestalim licima, na čemu insistira Priština, ali da traži da predstavnici kosovskih Albanaca pokažu istu odgovornost prema Srbima koji su ubijeni na KiM.
– Imamo i dalje nekoliko desetina ubijenih Srba u mrtvačnici u Prištini i tražimo da nam se dozvoli analiza ostataka. Ponudili smo Albancima da izvršimo sva neophodna iskopavanja na mestima na kojima sumnjaju da postoji neka grobnica (u centralnoj Srbiji), ali to isto tražimo i od njih – rekao je predsednik Vučić i dodao da raspolaže sa nekoliko indicija gde su sahranjeni civili.
Putin na otvaranju u Torlaku
Vučić izjavio da proizvodnja vakcine sputnjik V protiv korona virusa počinje istog dana na Institutu Torlak, čemu će video vezom prisustvovati i predsednik Rusije Vladimir Putin.
– Razgovaraćemo kao dvojica predsednika i zajedno sa rukovodstvom Torlaka pokrenućemo proizvodnju. Za nekoliko dana imaćete srpske vakcine koje ćemo ponuditi našim građanima i ljudima širom sveta – kazao je Vučić i dodao da potom sledi izgradnja fabrike za proizvodnju vakcine kineskog Sinofarma.
Pravićemo i baterije za kola
Predsednik Srbije rekao je da je 2014. bio primoran da radi finansijsku konsolidaciju, da su se smanjivale i plate i penzije da bi danas mogli da imamo koristi od toga. On je istakao da je prema podacima EU Srbija sada lider u privrednom rastu sa Litvanijom, te da predstoji drugačiji period u kom će se matica posvetiti i ekologiji. On je naročito ukazao na kompaniju Rio Tinto koja je stigla u Srbiju 2002. godine s namerom da iskopava litijum.
– U čitavom Podrinju živi tek oko 100.000 ljudi. Svi su pobegli za Beograd i Novi Sad. Srbija ima značajne rezerve litijuma koji je neophodan za baterije za električna vozila. Čitavo Podrinje bi procvetalo – rekao je Vučić.
On je istakao da bi samo na izgradnji radilo 2.100 ljudi, a da će potražnja za litijumom porasti neverovatnih 58 puta do 2050. godine.
– Veoma je važno što mi nećemo imati tečan, nego čvrst otpadni materijal koji će se reciklirati i koristiti u drugim industrijama. Narednih 56 godina bismo mogli da imamo oba procesa i 600 miliona evra. Naredni proces je proizvodnja baterija za električne automobile – rekao je Vučić.
Preporod Bora i Smedereva
Predsednik Aleksandar Vučić ukazao je na uspešnost RTB Bor, rekavši da je kineski Ziđin preporodio tu kompaniju. On je podsetio da je na kraju 2018. RTB Bor bio sa dugovima koji su za 600 miliona prevazilazili ukupan kapital, i sa 4.270 zaposlenih.
– Danas imamo 5.723 radnika, što je više od 700 novih radnih mesta, a prosečna mesečna zarada je sa oko 500 evra dosegla 860. Bor je grad u Srbiji u kom cene nekretnina najbrže rastu i gde se najviše prodaje novih stanova, a to je zahvaljujući ovom uspehu – podvukao je predsednik.
On je istakao da je RTB Bor za tri godine uvećao prihod sa 336 na 876 miliona evra. Takođe da su dve kineske kompanije, Hbis koji je preuzeo železaru u Smederevu i Ziđin RTB Bor prva dva izvoznika Srbije.
– Od šestog proizvođača bakra postajemo drugi u Evropi do kraja godine. Samo je Poljska ispred nas – rekao je Vučić.