Više stotina Srba, od Golije, pa do Kopaonika, sa severa Kosova, iz Crne Gore, Bosne, okupilo se i ovog septembra u porti Petrove crkve kod Novog Pazara, da u najstarijoj hrišćanskoj bogomolji na Balkanu, oda počast Stefanu Nemanji koji je u ovoj svetinji primio pravoslavlje, krstio svog najmlađeg sina Rastka Nemanjića – Svetoga Savu i predao presto svom srednjem sinu Stefanu Prvovenčanom.
Sabor je ove godine imao poseban značaj jer je održan u godini kada se obeležava devet vekova od rođenja osnivača prve srpske države.
Snaga u zajedništvu
Sabor je počeo liturgijom posvećenom Stefanu Nemanji – Simeonu Mirotočivom koju su služile vladike Teodosije(raško-prizrenski), Justin (žički) i Ilarion (timočki), potom se prisutnima obratio vladika Teodosije, a o Stefanu Nemanji nadahnuto je besedila Valentina Pitulić, profesor narodne književnosti na Prištinskom univerzitetu.
Kako je i uobičajeno na srpskim saborima, kulturno-umetnička društva i pevačke grupe iz ovog kraja i njihovi gosti iz Kraljeva, Beograda i Kosovske Mitrovice priredili su bogat kulturno-umetnički program…..
– Na ovom crkveno-narodnom ili Deževskom saboru spojili smo tri eparhije: rašku, žičku i timočku, time smo pokazali da ćemo i ubuduće, na današnji dan, svi zajedno služiti ovde, da Petrova crkva bude mesto našeg bratskog okupljanja i saborovanja. Veoma je važno da crkva predvodi narod u ovim teškim vremenima. Nema ništa snažnije od toga kada smo svi zajedno i kada smo sabrani pored crkve Svetih apostola Petra i Pavla, ovde gde je koren svetorodne loze Nemanjića – rekao je vladika Teodosije izražavajući poštovanje prema stradalnom srpskom narodu koji sa verom u Boga opstaje na ovim prostorima.
Okretanje istoriji
Imamo na koga da se ugledamo, uzore imamo u svojoj prošlosti, okrenimo se svojim korenima, svojoj istoriji i onome što su nam ostavili Stefan Nemanja i Sveti Sava, poručila je okupljenima, besedeći o Stefanu Nemanji, dr Valentina Pitulić, profesor narodne književnosti na Prištinskom univerzitetu.
Sa radošću sam čekao sabor i nije mi bilo teško da dođem sa vrha Golije da bih bio ovde sa svojim narodom i čuo besede umnih vladika. Ovakva okupljanja nam puno znače i veliko su ohrabrenje za sve Srbe u Raškoj oblasti, ujedno su nam i poruka, ako smo možda od države zaboravljeni i zapostavljeni, da je naša crkva uvek uz nas – ističe Dušan Ratković, vernik iz Vranovine podno Golije.
– Mi smo sa zadovoljstvom i radošću došli iz Lađevaca kod Kraljeva: da upoznamo deo naše istorije, da se družimo sa našom braćom u Starom Rasu i da našim domaćinima prikažemo bar deo izvorne narodne igre i pesme iz Šumadije koju negujemo, doći ćemo i iduće godine – poručuje Goran Popović iz KUD-a Moravac iz Lađevaca.
– Naša deca se raduju svakom Nemanjinom saboru, igrali smo po celoj Evropi, ali ovde "na izvoru" i među svojima je najlepše, zato se trudimo da iz godine u godinu budemo sve bolji – ističe Goran Asović-Aske, umetnički rukovodilac KUD-a Ras u Novom Pazaru.
Ja sam došao iz okoline Vučitrna da podržim braću u Raškoj i budem uz moju crkvu koja nas nije napustila ni kada su svi drugi pobegli sa Kosova i Metohije. Molim se Bogu da se Srbi ne sele iz Starog Rasa i da ostanu na svojim ognjištima, Crkva je tu da im pomogne, da ih ohrabri i da uvek bude uz njih – ističe Nemanja Đorđević iz sela Plemetina.
Bratstvo iz Crne reke
Uskoro okupljanje u Deževi
|