Kada je nega kože u pitanju, svima su poznata zlatna pravila: skidanje šminke blagim mlekom ili uljem, zatim umivanje i na kraju nanošenje proizvoda za negu u vidu dnevne ili noćne kreme.
Nekim ženama je ovo potpuno dovoljno kako bi njihova koža bila hidrirana i kako bi zadržala prirodni sjaj.
Pošto postoje različiti tipovi kože, ono što odgovara vašim prijateljicama neće nužno odgovarati i vama.
Već u dvadesetim je neophodno da u svoju rutinu uvrstimo i nešto više od hidratantne kreme. Tu na scenu stupaju vitamini koji imaju značajne benefite u nezi lica, vrata i dekoltea. Važno je da pre impulsivne kupovine istražite koji ima koju namenu, kao i kada i kako se pravilno nanosi.
Neki vitamini se svrstavaju u neophodne preparate za negu kože. Saznajte preko kojih namirnica možete nadoknaditi nedostatak ovih vitamina u svom organizmu.
Vitamin C esencija antiejdžinga
Vitamin C se nalazi u visokim nivoima epidermisa (spoljni sloj kože), kao i u dermisu (unutrašnji sloj kože).
Jedan je od ključnih sastojaka mnogih proizvoda za negu kože protiv starenja. Vitamin C takođe može pomoći u odbrani znakova starenja zbog svoje vitalne uloge u prirodnoj sintezi kolagena u telu.
Pomaže u lečenju oštećene kože i smanjuje pojavu bora, a preporučeni dnevni unos je 1.000 miligrama dnevno. Ako otkrijete da ne dobijate dovoljno vitamina C, možete to nadoknaditi kroz unos citrusne hrane, ali i kroz unos jagoda, brokolija i spanaća.
Naravno i kroz suplementaciju. Ukoliko se odlučite da koristite vitamin C za negu kože lica, morate uvrstiti i SPF kremu u svoju rutinu. Dakle, ujutro posle umivanja i hidriranja nanesite kremu sa faktorom, nezavisno od godišnjeg doba.
Vitamin E briše tamne fleke
Vitamin E je takođe antioksidant. Njegova glavna funkcija u nezi kože je zaštita od oštećenja od sunca.
On apsorbuje štetno UV zračenje, deluje fotozaštitno, što je odlična stvar u sprečavanju tamnih mrlja i bora. Telo proizvodi vitamin E kroz sebum, masnu supstancu koja se emituje kroz pore kože, neophodnu za sprečavanje isušivanja. Zato je vitamin E neophodan kod izrazito suve kože.
Većini odraslih je potrebno oko 15 miligrama vitamina E dnevno. Možete to postići kroz unos orašastih plodova i semenki kao što su bademi, lešnici i semenke suncokreta, kao i uzimanjem multivitamina. Razblaženo ulje vitamina E može poslužiti za čišćenje lica ili svakodnevnu negu jer je ultimativni saveznik za lepotu i negovan izgled. Bore se mogu ublažiti jer će vitamin E pojačati proizvodnju kolagena, što povećava elastičnost kože.
Ako se ulje vitamina E redovno nanosi, podmladiće kožu, pore će biti manje vidljive, a koža će biti blistavija.
Vitamin K borac protiv podočnjaka
Vitamin K je neophodan u procesu zgrušavanja krvi u telu, što pomaže prilikom zaceljivanja rana, posekotina i modrica. Saveznik je u borbi protiv rozacee, strija, ali i proširenih vena i izraženih kapilara. Odraslima je potrebno između 90 i 120 miligrama vitamina K dnevno, a njegov unos možete povećati ako jedete kelj, spanać, zelenu salatu, kupus i boraniju.
Vitamin K se gubi u starijoj životnoj dobi, a neophodan je za hidriranje kože, jer joj daje neophodnu vlažnost i time čini da ne menja boju. Nedostatak ovog vitamina je uzrok plavih, žućkastih ili ljubičastih kolutova ispod očiju. Zato je vitamin K neizostavan sastojak svih antirida.
Vitamin D u borbi protiv akni
Vitamin D se stvara kada koža apsorbuje sunčevu svetlost. Jedini je vitamin koji nastaje unutar tela. Ima nekoliko funkcija, od kojih je možda najvažnija regulacija apsorpcije kalcijuma i fosfora, kao i održavanje normalne funkcije imunog sistema.
Kada je u pitanju koža, nedostatak vitamina D može dovesti do pojave akni. Oslabljeni imuni sistem zbog malih količina vitamina D u telu takođe može povećati proizvodnju sebuma u ćelijama kože. Unosom vitamina D regulišemo lučenje sebuma na površini kože lica i samim tim smanjujemo crvenilo, odnosno upalu.
Kako imunitet jača, koža se lakše bori sa spoljašnjim uticajima i slobodnim radikalima koji je napadaju i stvaraju infekcije. Izlaganje sunčevoj svetlosti podiže nivo vitamina D, dok koža oslobađa hemikaliju koja ovaj vitamin proizvodi. Kreme, masti, ali i suplementi sa vitaminom D pomažu tokom zime.
Unos vitamina D možete povećati ako se 10 minuta dnevno izlažete suncu, ali i ako jedete hranu koja prirodno sadrži vitamin D – losos, tunjevina i bakalar, prenosi Telegraf.