– Za one koji su nastupali na gradskim trgovima podaci o zaradi mogu da se uzimu od lokalnih organa vlasti, dok je za nastupe u elitnim hotelima odgovor u njihovom računovodstvu koje ima ugovor o nastupu sa pevačem – pojašnjava Bajić koliko je lak pristup tim podacima.
Prema grubim procenama, srpska estrada godišnje utaji više od 90 miliona evra poreza, pa je tokom prethodne decenije država na ovaj način izgubila blizu milijardu evra. Sve najave da će se "stati na rep estradi" nisu otišle dalje od medija. Na pitanje našeg lista Poreskoj upravi da li će osim novogodišnjih u legalne tokove biti uvedeni svi nelegalni prihodi estrade, iz ove službe juče nije stigao odgovor.
Andrija Bajić tvrdi da danas retko ko od njegovih kolega može dobro da zaradi i da 50.000 evra koji se pominju kao novogodišnji honorar nekih zvezda retki na estradi mogu da zarade za čitavu godinu.
Legalni siromasi
Andrija Bajić kaže da članovi njegovog Udruženja redovno Poreskoj upravi predaju obrazac PPDSU i izvod s tekućeg računa.
– Ko pređe zacrtani limit na taj deo plaća porez, ali niko od naših članova, renomiranih pevača nije po tom osnovu oporezovan – objašnjava Bajić.
On ne zna da li i ko za tezge dobija novac na ruke jer je taj posao na nadležnim organima u državi. Mediji objavljuju da je Seka Aleksić pevala za 40.000 evra, što je ona demantovala, da je Aco Pejović dobio, navodno, 30.000 evra, Ana Nikolić 20.000, a Nataša Bekvalac 16.000 evra.
– Sve nas trpaju u isti džak, a ima pevača i muzičara koji jedva sastavljaju kraj sakrijem i godinama unazad ne mogu da plate ni godišnju članarinu od 3.000 dinara – kaže Bajić.
Poznato je da estrada najviše zaradi na nastupima po klubovima i diskotekama u zemlji i inostranstvu, ali i na svadbama, a kako se čuje u tim krugovima, šema za izbegavanje poreza je dobro razrađena. Kad se ugovori tezga za noć, ugovor se ne potpiše ili se unese znatno manji iznos od ugovorenog. Najbolje prolaze na svadbama, gde im se osim bakšiša, i honorar za nastup daje na ruke. Bajić kaže da ima svakakvih priča, pa i onih neprovrenih da opštine peru novac preko nastupa pevača.
– Uprava neke opštine ili grada zvanično navede da je neko pevao za 50.000 evra, a isplate mu 15.000 evra. Prema onoj narodnoj da riba smrdi od glave, ako to rade organi vlasti, šta reći za pevača i kafanu u kojoj on peva za 300 evra – odgovara Bajić pitanjem.
Direktor Poreske uprave je nedavno priznao da nije lako izaći na kraj s estradom.
– Poreska uprava je kontrolisala neke estradne ličnosti, ali to nije dalo rezultate ne zbog toga da je neko bio korumpiran, već zato što što estradne zvezde dobro znaju, a bogami imaju i sredstva da plate dobre poreske konsultante – istakao je Marinković.
Najviše para od dijapsore
Prema mišljenju ekonomskog analitičara Aleksandra Stevanovića, estrada najviše zaradi pevajući dijaspori.
– Estrada ne prijavljuje nastupe u inostranstvu, pa tu najviše dobija. Pevači bi bili pametniji kad se ne bi hvalili uspešnim inostranim nastupima, ali kako to čine, olakšavaju Poreskoj upravi da ih uz malo truda proveri.
– Oni tvrde da plaćaju porez u državama gde nastupaju, ali bi Poreska uprava od tih država morala da zatraži podatke – kaže Stevanović za "Vesti".