Savetnik predsednika Vlade Kosova za bezbednosna pitanja Dukađin Gorani najavio je da će građanima Srbije od pri prelazu administrativne linije sa Kosovom biti neophodan pasoš, a ne samo lična karta. On je rekao da je alternativa uvođenju pasoške kontrole da Beograd i Priština postignu međudržavni sporazum, sličan onom kakav Kosovo ima sa Albanijom i Crnom Gorom.
Gorani je kazao da kosovske vlasti u ovom slučaju, kao ni inače, "ne rade ništa što već nisu dogovorile s predstavnicima međunarodne zajednice", odnosno sa SAD i članicama EU koje su priznale nezavisnost Kosova.
Zato bi, prema njegovim rečima, svako eventualno negodovanje srpskih zvaničnika trebalo da bude upućeno na adrese u Vašingtonu i Briselu, a ne Prištini.
"Kosovo je u procesu vizne liberalizacije, što podrazumeva uvođenje biometrijskih pasoša. U tom procesu neophodno je uvesti i zabranu prelaska granice samo uz ličnu kartu, bez obzira na bilo čiju nacionalnost ili zemlju iz koje dolazi", objasnio je Gorani.
"Dakle, građani Srbije više neće moći da budu izuzetak, što sada jeste slučaj. Izdavanje biometrijskih pasoša počeće krajem ove godine, kada se predviđa i ova zabrana za dosadašnju praksu ulaska u zemlju građana Srbije, samo uz ličnu kartu", najavio je on.
Koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić rekao je da zabrana građanima Srbije da prelaze administrativnu liniju s Kosovom samo uz ličnu kartu jeste još jedno od pitanja "iz paketa tehničkog dijaloga", koje podrazumeva priznavanje dokumenata Kosova i omogućavanje slobode kretanja tamošnjim građanima.
"Potez Kosova je napravljen u dogovoru sa SAD i EU kako bi se zvanični Beograd naterao na dijalog sa zvaničnom Prištinom", ocenio je Janjić.