Ruske vojne jedinice zauzimaju položaje na Krimu uoči održavanja referenduma zakazanog za 16. mart, i po rečima čelnika Komiteta ruske Državne Dume za odnose sa bivšim sovjetskim državama Leonida Sluckog, delovaće "samo u slučaju vojnog napada iz Kijeva".
On je izjavio da bi ruski vojnici mogli biti potrebni ukoliko nedeljni referendum na Krimu dovede do iznenadne vojne intervencije iz Kijeva i naveo da je "to verovatno".
S druge strane, Vrhovna rada Ukrajine apelovala je na UN da pruže vojnu pomoć u rešavanju krize na Krimu, a juče je usvojila i zakon o formiranju Nacionalne garde, koja bi prema ranijim najavama trebalo da ima 33.000 pripadnika i koja će, između ostalog, biti odgovorna za zaštitu državnih granica i angažovana u borbi protiv terorizma.
Stop za putnike
Neće pucati na Ruse
Snajperisti iz bivše SFRJ |
Premijer Krima Sergej Aksenov je rekao da obaveštajne službe imaju informaciju o tome da se pripemaju provokacije uoči i za vreme održavanja referenduma, i dodao da je Krim spreman da na njih odgovori.
Pripadnici ruskih trupa juče su preuzeli i kontrolu centra za radio emitovanje Peleng u Zelenogorsku na Krimu, a ruska vojska pojačava mere bezbednosti i na granici sa Ukrajinom.
Ruske snage povećavaju i intenzitet terenskog uvežbavanja aktivnosti na nepoznatom terenu. Vežbe se odvijaju u okolini Rostova, Belgoroda, Kurska i Tambov regiona, podeljene su u dve etape i trajaće do kraja marta. Posebna pažnja će biti posvećena tajnom prebacivanju i maskiranju.
Na Krimu veruju da će procedura pripajanja Rusiji, posle referenduma, trajati samo dve nedelje.
Predsednik Skupštine Autonomne Pokrajine Krim Vladimir Konstantinov izjavio je da će v.d. predsedniku Ukrajine Aleksandru Turčinovu i privremenom premijeru Arseniju Jacenjuku zabraniti ulaz na poluostrvo.