Očajni građani i ravnodušna država

0
Franak uzeo danak: U Srbiji 22.000 kredita u "švajcarcima"
 

Oglasio se i premijer Aleksandar Vučić koji je nagovestio da bi Vlada mogla da pomogne zaduženim građanima kojih je, u poređenju sa drugim zemljama u okruženju, u Srbiji znatno manje, oko 22.000. Vučić je najavio razgovor sa bankama i NBS kako bi se "nekako pomoglo građanima Srbije".

– To mora da pokaže našu brigu i da pomognemo građanima i u situaciji kada nešto od nas nije zavisilo i kada nema naše krivice – rekao je Vučić.

U Udruženju Efektiva koje okuplja građane koji su uzeli kredite, kažu da očekuju hitnu reakciju.

– Potrebno je da se odmah fiksira kurs franka na nivo od 102 dinara (srednji kurs je već dostigao 122,36 dinara za franak), kako bi se korisnicima omogućilo da u narednim danima svoje zajmove otplaćuju u normalnim okolnostima – kažu u Udruženju građana Efektiva i očekuju brzu reakciju državnih organa, Narodne banke Srbije i Udruženja banaka.

Mađarska pomogla klijentima

Mađarska vlada je 2014. godine omogućila građanima da kredite u francima i evrima pretvore u forinte po fiksnom kursu ispod tržišne vrednosti, za što je Centralna banka izdvojila tri milijarde evra

Udruženje smatra da odmah treba započeti pravljenje dugoročne strategije za rešavanje problema kredita u francima.

Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja građana Efektiva, kaže za "Vesti", da su građani koji su uzeli kredite u švajcarcima očajni i u panici.

– Klijent koji je sredinom 2008. godine uzeo stambeni kredit od 70.000 švajcarskih franaka (43.000 evra) imao je ratu od 400 franaka, što je bilo 20.000 dinara. U četvrtak 15. januara ove godine taj građanin je dugovao još 60.000 franaka (oko 50.000 evra), a rata mu je bila 400 franaka, što je 40.000 dinara. U petak 16. januara klijent je dugovao 60.000 franaka, što je već bilo 60.000 evra, a rata od 400 franaka iznosila je 48.000 dinara. Za jedan dan rata je porasla za 8.000 dinara – kaže Gavrilović.

U BiH pogođeno 50.000 ljudi

Predsednik Udruženja korisnika kredita u švajcarskim francima Kemal Duraković izjavio je za agenciju Anadolija da su korisnici kredita u švajcarcima u BiH očajni.
– Ovo je za nas bilo kao atomska bomba. U BiH imamo 9.802 korisnika kredita u švajcarskim francima, od toga je 6.100 u Federaciji, a 3.702 u Republici Srpskoj. Praktično, ovim je pogođeno oko 50.000 stanovnika BiH – rekao je Duraković.

On predlaže da je rešenje u dogovori između banke i klijenta.

– Krediti treba da se konvertuju u evro, ali po paritetu koji je važio na dan isplate kredita – kaže Gavrilović.

U Hrvatskoj četiri moguća rešenja

Rastom švajcarskog franka u zemljama Balkana pogođeno je skoro pola miliona građana. Vlada Hrvatske problem za oko 60.000 građana dužnika u švajcarskim francima želi rešiti fiksiranjem kursa ove valute na 6,39 kuna, koji trenutno iznosi 7,54 kune. Iz Hrvatske narodne banke juče je stigla nezvanična informacija o četiri različita modaliteta za rešavanje ovog problema. Istraživanje Udruženja Franak provedeno na 10.000 osoba pokazalo je da je svaki osmi dužnik u poslednje dve godine pomišljao na samoubistvo.
 

Branko Dragaš, ekonomista, kaže da za nastalu situaciju vlast snosi najveću krivicu, jer po njegovom mišljenju treba da se ukine devizna klauzula za kredite.

Stanove će izgubiti i klijenti i banke: Mlađan Kovačević
 

Ekonomista Mlađen Kovačević kaže da je neophodno da banke pomognu klijentima.

– Ukoliko banke ne pomognu klijentima, klijenti će izgubiti stanove koji će doći u posed banaka, a one će teško moći da ih prodaju. Stoga je i za banke najbolje da se dogovore sa klijentima. Na taj način će klijenti zadržati stanove, a banka po nekom razumnom kursu zadržati svoje klijente – smatra dr Kovačević.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here