Služba komunalne policije uskoro bi trebalo da profunkcioniše u svim gradovima u Srbiji, što će, po uverenju ministra, bitno poboljšati kvalitet života građana.
"Ja se nadam da će gradovi umeti da iskoriste ovu veliku pogodnost, i da ćemo za godinu-dve živeti u daleko čistijim i bezbednijim gradovima nego sada", izjavio je Marković agenciji Tanjug.
Ministar Marković je objasnio da će komunalni policajci biti pod upravom gradonačelnika, ali da će sve svoje aktivnosti usklađivati sa redovnom policijom, sa kojom će sarađivati i pri izradi kratkoročnih i dugoročnih planova rada.
"Komunalni policajac ima jako velika ovlašćenja. To je uniformisano, ovlašćeno službeno lice, koje može da privede, stavi lisice, da upotrebi pendrek, a svaki napad na njega je krivično delo kao i napad na redovnog policajca", kazao je Marković.
Komunalna policija biće prva instanca kojoj građani treba da se obrate u slučaju narušavanja javnog reda i mira, prodaje alkohola maloletnicima i sličnih prekršaja.
Komunalni policajac moći će da zatraži lične dokumente od građana koji prave nered, a moći će i da ih zadrži dok ne stigne redovna policija, a imaće i ovlašćenje da izrekne upozorenje, usmeno naređenje, da proveri identitet, da pregleda osobe i predmete, da privremeno oduzme predmete, da obavlja video-nadzor i da upotrebi sredstva prinude.
Takođe, komunalni policajac može da izrekne mandatnu kaznu, podnese prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo i podnese prekršajnu prijavu.
Komunalni policajac će, pored uniforme, nositi i službenu palicu, a za ometanje ili sprečavanje ovog policajca u obavljanju poslova predviđena je novčana kazna od 10 do 50 hiljada dinara.
Komunalnu policiju formiraće gradovi, pri čemu će na svakih pet hiljada stanovnika moći da bude angažovan najviše jedan komunalni policajac, a svakom gradu u Srbiji ostavljena je mogućnost da izabere kakvu će uniformu imati komunalni policajci.