pixabay.com

Iz godine u godinu dijaspora širom sveta u Bosnu i Hercegovinu šalje sve više novca, a tako je bilo i prošle godine kada se, prema podacima Centralne banke BiH, u zemlju slilo čak 3,79 milijardi maraka po osnovu novčanih doznaka, odnosno personalnih transfera.

Kako ističu u Centralnoj banci BiH, ukupni tekući transferi u 2023. godini iznosili su 5,26 milijardi maraka i za 307 miliona KM su veći u odnosu na 2022. godinu, pa je tako u prošloj godini zabeležen najveći iznos tekućih transfera do sada.

“Od ukupnog iznosa tekućih transfera, na novčane doznake iz inostranstva, odnosno personalne transfere, odnosi se 3,79 milijardi KM i veće su za 203 miliona KM u odnosu na godinu ranije”, naveli su iz ove institucije.

Ovakvi podaci, prema mišljenju ekonomiste Slaviše Rakovića, za Bosnu i Hercegovinu su sa jedne strane loša, a sa druge strane odlična vest.

– S jedne strane, to je pokazatelj kakve su migracije u Bosni i Hercegovini, da su te migracije prema inostranstvu, da su motivisane radom i potragom za poslom i verovatno boljim životnim standardom. S druge strane, to je izuzetno značajan faktor za ekonomiju BiH, jer čini više od 10 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i izuzetno doprinosi generisanju BDP-a – istakao je Raković za “Nezavisne novine”.

Kako navodi, i u budućnosti se može očekivati da će doći do rasta količine novca koji iz inostranstva dolazi u BiH, jer su, kako ističe, trend svuda u svetu, pa čak i unutar same Evropske unije, migracije ka razvijenim zemljama.

Takođe, iz Centralne banke BiH istakli su da ostali tekući transferi iznose 1,48 milijarde KM, od čega se najveći deo, u iznosu od 1,36 milijardi KM, odnosi na penzije iz inostranstva.

Jovan Vasilić, predsednik Udruženja potrošača “Zvono” iz Bijeljine, ističe za “Nezavisne novine” da taj novac šalje omladina koja je otišla u inostranstvo, a čiji roditelji ostaju ovde.

– Kolike su penzije – to znate. Prema tome, omogućavaju im da mogu da prežive. Nažalost, sve veći broj porodica odlazi, tako da će se najverovatnije u narednom periodu taj priliv smanjiti jer neće se imati kome slati ovde – rekao je Vasilić, dodajući da to održava potrošačku mogućnost na ovom području.

Da sve veći priliv novca u BiH iz inostranstva ne treba da čudi potvrđuju i ranije objavljeni podaci u Predlogu izveštaja o sprovođenju politike o saradnji sa iseljeništvom za 2023. godinu, koji je objavilo Ministarstvo za ljudska prava i izbeglice BiH, a koje se poziva na podatke iz publikacije “Održivost emigracija iz BiH”, gde je navedeno da je BiH jedna od vodećih evropskih emigrantskih zemalja i spada među 11 emigrantskih zemalja u svetu.

“Stopa emigracije iz BiH iznosi oko 50 odsto (procenat ukupnog stanovništva), a broj izdanih boravišnih dozvola prvi put građanima BiH u EU konstantno raste od 2014. godine kao rezultat liberalizacije tržišta rada u zemljama EU”, navodi se u ovom predlogu.

Istaknuto je i da je emigracijom iz BiH stvorena snažna dijaspora, odnosno iseljeništvo.

“Procenjuje se da u iseljeništvu živi između dva miliona i 2,2 miliona osoba koje vode poreklo iz BiH, a od ovog broja njih 1,8 miliona je rođeno u BiH. Iako su napustili zemlju, najveći broj iseljenika održava snažne veze sa BiH, posebno sa mestima porekla, s izraženom željom da doprinesu ekonomskom i društvenom razvoju BiH”, navodi se u dokumentu i dodaje da se priroda emigracija iz BiH menja u smislu da se iseljavaju ili se nameravaju iseliti cele porodice, što ima dugoročne posledice po BiH.

2 COMMENTS

  1. SRBIJA POLAKO ALI SIGURNO IDE U EU! ŽIVELA EVROPA! ŽIVELA AMERIKA! ŽIVELA SRBIJA, EVROPSKA NATO SRBIJA, ŽIVELA EVROPSKA UNIJA SA SRBIJOM U NJOJ. EVROPSKA NATO SRBIJA, KONAČNO SVOJA NA SVOME MEĐU SVOJIMA. ONI KOJI NE VOLE ZAPAD TREBA DA BOJKOTUJU ISTI, TAKO ŠTO ĆE ISTOK PODRŽATI MENJAJUĆI EVRE I DOLARE U RUBLJE I JUANE I TRAŽITI POSAO U rUSIJI I kINI I NARAVNO SEVERNOJ KOREJI. A I SVE OSTALO LOŠE ZAPADNO, MENJATI ZA BOLJE ISTOČNO. I SRBIJI JE NAJBOLJE DA PREĐE NA EVRO. ŠTO ĆE SE U BUDUNOSTI SIGURNO I DOGODITI.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here