Na sednici Internacionalnog odbora u Hanoveru jedna od glavnih tema bila je nega pacijenata migrantskog porekla koji su u poznim godinama oboleli od demencije.
Grad Hanover, u kojem četvrtinu stanovništva čine oni čiji su koreni u inostranstvu, ima oko 600 ljudi iz te kategorije koji su registrovani kao teži slučajevi obolelih od demencije. To je bio predmet proučavanja dvogodišnjeg projekta, koji je u cilju boljeg zbrinjavanja obolelih sprovodilo Ministarstvo zdravlja nemačke pokrajine Donja Saksonija.
Bolest ima svojstvo da sećanje obolelih pomeri u dalju prošlost, pa se pacijent-migrant vraća u vreme i svet u kojem je živeo pre dolaska u Nemačku. On zaboravlja događaje u Nemačkoj, u kojoj je proveo veći deo života, a zaboravnost ide tako daleko da čak zaboravi i nemački jezik, što prilikom njihovog zbrinjavanja stvara dodatne teškoće, koje se ogledaju u nedostatku stručnog osoblja.
Osobe koje brinu o ovim pacijentima, osim medicinske stručnosti, trebalo bi da znaju maternji jezik i kulturu sredine iz koje oboleli potiče, a moraju da istovremeno vladaju i nemačkim jezikom. Istraživanje je obavljeno s ciljem da se postigne što bolja svakodnevna nega u bolnicama, staračkim domovima i drugim ustanovama za smeštaj starijih osoba koje najčešće obolevaju od ove neizlečive bolesti.
Na sednici je zatraženo da pomoć, bez puno birokratije, treba da dobiju i porodice kojima zbrinjavanje ne plaćaju osiguranja.
Odbornica Selin Ankoglu (iz stranke Zelenih) i savetodavni član Internacionalnog odbora Marčela Hajne, bile su mišljenja da u pružanje pomoći porodicama obolelih treba da se uključe udruženja i organizacije migranata.
Opozicioni demohrišćani (CDU) ovim projektom nisu bili oduševljeni, jer su komune za 10.000 evra koliko su dobile, morale da finansiraju 80 informativnih skupova i da tokom dve godine redovno posećuju šest porodica. Briga o usavršavanju sistema zbrinjavanja dementno obolelih migranata u Hanoveru i dalje će se sprovoditi pod kontrolom stručnih ustanova i nadležnih službi gradske uprave.
Jedan informativni skup sprovedenog projekta prošle godine održan je i u Svetosavskom centru.
Koncept Dugoročno je zamišljeno osnivanje i jačanje građanskih zajednica u kojima bi delovali profesionalci, porodice i dobrovoljci. Zajednice (grupe, savetovališta, klupske prostorije) trebalo bi da budu multikulturnog karaktera i da raspolažu info-materijalom na odgovarajućim jezicima. |