Brgud je danas naselje s možda najmanje stalnih stanovnika, od svih mesta gde su oko Benkovca živeli pravoslavni Srbi. Vreme čini svoje i hitno je potrebno da se nešto učini da se ovo istorijsko zdanje zaštiti, upozorava Blanuša.
– Prozori i vrata su u veoma lošem stanju, ograda oko crkve i groblja je razrušena, pa ovce lutaju po grobovima naših pokojnika. Moramo vratiti zasluženo dostojanstvo tom mestu.
Ovo nije prvi put da Dane Blanuša i drugi iz Australije sakupljaju novac za obnovu crkve u svom zavičaju.
– Mi smo 1985. sakupili 8.500 dolara i novac sam odneo tamo. Novac je uložen da se crkva pokrije i za još neke radove. Ondašnjem popu Iliji Đuriću ostavio sam četiri miliona dinara da napravi prozore i vrata, ali on to nikada nije uradio. Sad je vreme da uradimo.
Blanuša je od 2000. bio u zavičaju četiri puta.
– Već dve godine tražim pismo sa blagoslovom tamošnjeg vladike Fotija. Nisam još dobio. Sada sam stupio u kontakt sa našim dobrim ljudima koji žive u Pančevu i Beogradu i dobrostojeći su. Oni su mi kazali da mi možemo da sakupljamo novac i bez njihovog blagoslova. Zato smo u Beogradu otvorili žiro-račun i sve što sakupimo od prijatelja i komšija i drugih dobrih ljudi slaćemo direktno na račun i popravljaćemo sami, ne čekajući nikoga.
Crkva, nekim čudom, nije teže uništena u ovom ratu.
– Nisu je minirali. Jesu pucali na kapije. Pokušali su i da je zapale, ali nisu uspeli, probali su da nalože vatru i u crkvenoj kući, ali nije planula – objašnjava Blanuša.
Sada se iskustvo od pre 30 godina ne može ponoviti, ističe sagovornik "Vesti", inače zaljubljenik u fudbal, dobro poznat sa ovdašnjih terena.
– Za sve građevinske radove zadužen je Bogdan Graovac. On živi u Zemun Polju i odlaziće redovno u Brgud i nadgledati radove.
Nema odustajanjaBlanuša je pokušao da okupi zainteresovane na donatorskom sastanku, ali je odziv nažalost bio mali.
Daje koliko možeKoliko misli da će sakupiti? |