EPA
Hotel Ridžis

Australijsko medicinsko udruženje (AMA) pisalo je još 15. aprila Ministarstvu zdravlja Viktorije (DHHS), preporučujući niz mera za kontrolu infekcije, kako bi se zaustavilo širenje korone sa međunarodnih putnika na radnike u hotelskim karantinima i ostale građane.

Ovo dokazuje istraživanje Four Corners, dokumentarnog programa medijske kuće ABC.
Naime, zdravstveni radnici koji su bili uključeni u zbrinjavanje pacijenata sa koronom u hotelskom karantinu, uočili su više nepravilnosti.

– Upozorili smo na sistem upravljanja karantinom, kako u pogledu resursa, tako i protokola koji su se koristili – izjavio je Džulijan Rejt, predsednik AMA Viktorija.

Udruženje je, takođe, predložilo da osoblje u svim hotelima koristi ličnu zaštitnu opremu kao u bolnicama, da nose zaštitna odela tokom dežurstva i da podele povratnike u odvojene karantinske zone, u zavisnosti od toga da li su pozitivni na COVID-19 ili ne.
Dr Rejt je bio zapanjen kada nadležno ministarstvo nije reagovalo na preporuke, koje su uputili još u aprilu mesecu. Međutim, premijer Viktorije Danijel Endrjus rekao je novinarima da je upozoren na nekoliko propusta u radu i na širenje zaraze krajem maja.

Tada je kršenje hotelskog karantina u hotelu Ridžis u Svonstonu označilo početak smrtonosnog talasa infekcije, koji je na kraju prisilio Vladu Viktorije na četvrti stepen karantina i doveo do ekonomskog “sakaćenja“ države.

Ako je premijer još krajem maja imao ove podatke, kako je tek 30. juna Vlada saznala da postoji dokazi o povezanosti kršenja hotelskog karantina i drugog talasa infekcije? Njegovo objašnjenje je da niko nije bio svestan činjenice, a on sigurno nije, da će veliki broj slučajeva proizaći upravo iz kršenja hotelskog karantina.

Danas postoje tvrdnje da skoro svi slučajevi zaraze u Viktoriji mogu da se povežu s kršenjem bezbednosnih propisa u hotelskim karantinima. Four Corners je utvrdio da je prvi slučaj u Ridžisu bio hotelski službenik, koji je radio noćnu smenu u predvorju, uključujući i čišćenje.

Sledećeg dana, radnik obezbeđenja, koji je radio u Ridžisu, u okviru firme Unified Security, testiran je pozitivno. Kasnije su još četiri radnika obezbeđenja testirana pozitivno, a mesec dana nakon toga, 14 radnika obezbeđenja, koji su radili u okviru MSS-a obezbeđenja, u hotelu Stemford Plaza bili su zaraženi.

Predstavnik Unified Security rekao je za Four Corners da je nejasno kako su se stražari zarazili, osim što su koristili prostorije, sigurne od korone s drugim pružaocima usluga i hotelskim osobljem.

Radnicima je, prema rečima jednog koji je radio u hotelu Novotel u aprilu, bio podeljen par rukavica i jedna maska za 12-časovnu smenu. Nije prošao nikakav trening niti obuku, a imao je zadatak da zaustavi svakog putnika koji je pokušao da napusti svoju sobu. Njega je angažovao podizvođač Unified Security.

Kompanija Unified Security, pak, tvrdi da su radnici obezbeđenja prošli internet trening o kontroli infekcije, nakon čega je sledila obuka “licem u lice“. Radnici su imali dovoljno zaštitne opreme, neograničeni broj rukavica i tri maske po smeni za svakog radnika, i jedan par naočara za višekratnu upotrebu.

Ključna razlika između NSW i Viktorije, gde su pružali usluge obezbeđenja hotelskog karantina, po rečima predstavnika Unified Security, bila je “kontrolna i komandna struktura“.

Kontrole i komandne strukture teško da je bilo u Viktoriji, jer ni premijer Endrjus u početku nije mogao da odgovori na pitanje koje odeljenje njegove Vlade je zadužen za angažovanje obezbeđenja. Ispostavilo se da je ministar za rad Martin Pkula bio zadužen za logistiku, obezbeđenje firmi za osiguranje hotelskih karantina, ali ne i za kontrolu infekcije.

DHHS je pak postavilo “ovlašćenog službenika“ u svaki hotel i bio je odgovoran za kontrolu infekcije.

Biće da je nacionalni sekretar Ujedinjenog saveza radnika (UVU), Tim Kenedi, u pravu kada je rekao da su se vlade previše oslanjale na privatne firme za obezbeđenje, kao deo šireg trenda da se autsorsuju osnovne usluge.

– To je zasnovano na činjenici da je privatni sektor efikasniji i stručniji, a nakon ove krize jasno da nisu nijedno ni drugo – rekao je Kenedi i dodao:

– Privatni sektor je vrlo dobar u izvlačenju profita i prebacivanju rizika i odgovornosti na pojedince, radnike. Ono što nam je pokazala pandemija jeste da su prebacili rizik ne samo na pojedine radnike, već na sve nas. Sada svi plaćamo cenu krize – zaključio je on.

Bolesni se taksijem vraćali u hotel

Lekari su bili zabrinutost oko prevoza COVID-19 pozitivnih osoba od hotelskih karantina do Hitne pomoći. Naime, često su prebacivani adekvatnim bolničkim kolima, ali su sami obezbeđivali povratak u hotelski karantin taksijem, Uberom, ili bi ih prevezao neko od članova porodice. Ovo je otvaralo put za unakrsnu infekciju vozača i drugih osoba.

Obezbeđenje spavalo po hodnicima

Four Corners je nabavio fotografije i video-snimke radnika obezbeđenja kako spavaju na poslu u jednom od hotela u Melburnu, koji je obezbeđivao Unified Securiti. Iz kompanije su saopštili da su čuvari otpušteni pošto su fotografije prijavljene menadžmentu.

Zaražen čuvar i u Sidneju

U utorak je objavljeno da je i jedan radnik obezbeđenja u hotelskom karantinu u Sidneju zaražen koronom. Zdravstvene vlasti NSW saopštile su da je čuvar radio u hotelu “Meriot” na Kružnom keju, nedaleko od Opere. Navodno, radniku obezbeđenja virus je preneo putnik koji se vratio iz SAD. Zdravstvene službe pokrenuće opsežnu istragu povodom ovog slučaja.

Devojke pobegle iz karantina

Dve devojke pobegle su iz karantina u hotelu u Pertu, pošto im nije dozvoljen boravak u Zapadnoj Australiji. Reč je o devojkama od 19 i 22 godine iz Adelajda, koje su doputovale u Pert iz inostranstva i nisu imale avionske karte da se vrate kući.
One su smeštene u karantin u hotel dok im se ne obezbedi let za Adelajd, ali su istog dana napustile sobu i taksijem se uputile prema obližnjem rezidencijalnom naselju. Policija ih je ubrzo pronašla i one su od tada u pritvoru.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here