Mnogo toga se zove po jednom od najznačajnijih srpskih i svetskih naučnika, Nikoli Tesli – merna jedinica, krater na Mesecu, kompanije, institucije, brojne škole, biblioteke i ulice, a među njima je i jedna u Beču, koja je tek nedavno dobila i tablu, kako bi svako ko prođe tuda znao da se nalazi u Teslagasse.
Da se tabla nađe na “svom mestu”, zaslužan je istoričar Zlatan Stojadinović, koji se godinama bavi izučavanjem istorije Srba u Austriji, i koji je, nakon što je tokom rada na projektu o Srbima u Beču došao do saznanja o postojanju ulice u 21. bečkom okrugu koja je posvećena Tesli – kontaktirao nadležne s molbom da se ta mala ulica i označi.
– Moja saznanja u vezi sa ovom ulicom potiču još iz 2018. godine, kada sam kao naučni saradnik Austrijske akademije nauka radio na projektu digitalizacije građe o Srbima u Beču u 18. i 19. veku. Taj projekat je ostvaren najviše zahvaljujući mom mentoru dr Mihajlu Popoviću i vođi tog projekta koji se najviše zalagao – priča Stojadinović.
On je tokom istraživanja pronašao podatak da postoji Teslina ulica u Beču, a kada je poželeo da fotografiše tablu, ustanovio je da je nema.
– Krajem prošle godine kontaktirao sam nadležne službe grada, odnosno 21. okruga, na šta sam vrlo brzo dobio ljubazan odgovor Georga Papaja, načelnika opštine, da su utvrdili da tabla ne postoji i da će u najskorijem roku biti postavljena – objašnjava Stojadinović.
Rečeno učinjeno, tabla je postavljena početkom ove godine.
Stojadinović navodi da ulica nosi naziv po srpskom naučniku od 1952. godine, a tabla sa imenom, zbog položaja ulice i budući da u njoj nema zgrada i brojeva, verovatno nije ni postojala do ove godine.
Bista na fakultetu
Zlatan Stojadinović podseća da je Nikola Tesla, iako je studirao u Gracu i nikada nije živeo u Beču, kao zaslužni građanin tadašnje Austrougarske monarhije, dobio počasni doktorat Tehničkog univerziteta 1908. godine. Iste godine kada je dobio ulicu, 1952, svečano je otkrivena i Teslina bista, kao poklon vlade FNRJ Tehničkom fakultetu u Beču i tamo se može videti.
I Vuk je zaslužan
Stojadinović navodi da postoji inicijativa da ulicu u prestonici Austrije dobije i Vuk Karadžić, reformator srpskog jezika.
– On je najpoznatiji “bečki Srbin”, jer je pola veka živeo i radio u Beču – podseća Stojadinović.
Vuk već ima spomenik u austrijskom glavnom gradu koji često posećuju predstavnici srpskih udruženja i učenici dopunske nastave.