Predsednik SAD Barak Obama izjavio je da želi da sarađuje sa Kongresom po pitanju novih ovlašćenja oko upotrebe vojne sile protiv militanata Islamske države (ID). Nova odluka Kongresa o vojnom angažmanu značila bi novo poglavlje u ratu SAD na Bliskom istoku. Obama naglašava da svet treba da vidi kako su SAD ujedinjene oko tog pitanja. Dodao je da vojno osoblje zaslužuje jasnu podršku svog rukovodstva. Do sada je Bela kuća kao pravni osnov za ratovanje protiv ID navodila ovlašćenja Kongresa iz 2001, posle napada 9. septembra. Takođe se navodio i poziv iračke vlade da SAD deluju protiv militanata.
Jednopartijski sistem sa dve stranke |
Nova odluka Kongresa o vojnom angažmanu značila bi novo poglavlje u ratu SAD na Bliskom istoku. Obama je govorio samo dan posle tzv. međuizbora, na kojima je njegova Demokratska stranka pretrpela težak poraz i na kojima se suparnička Republikanska stranka domogla prevlasti i u Senatu i u Predstavničkom domu.
Predsednik SAD Barak Obama i budući lider republikanske većine u Senatu Mič Mekonel obećali su da će pokušati da nađu zajednička rešenja za politički ćorsokak nastao pobedom republikanaca na jučerašnjim izborima, ali i upozorili na neizbežna neslaganja u predstojećem periodu. Obama je rekao da je čuo poruku glasača koji su juče doveli republikance na vlast u Senatu i pojačali njihovu većinu u Predstavničkom domu. "Nema sumnje da je to bila dobra noć za republikance", kazao je predsednik u Beloj kući.
Prema poslednjim podacima, republikanci će imati najmanje 52 od 100 mesta u Senatu, a moguće je da će imati još dva posle brojanja glasova na Aljaski i u Virdžiniji, gde su snage gotovo izjednačene, kao i u Luizijani. U Predstavničkom domu oni će verovatno imati više od 246 mesta, koliko su imali poslednji put u vreme demokratskog predsednika Harija Trumana, pre više od 60 godina.