"Neću oklevati da delujem protiv Islamske države u Siriji kao u Iraku", izjavio je Obama sinoć u televizijskom obraćanju sunarodnicima iz Bele kuće.
Američke snage su od 8. avgusta izvele više od 150 vazdušnih udara u Iraku na položaje ekstremista koji su zauzeli velike delove teritorije na severu Iraka i u Siriji.
"U saradnji sa iračkom vladom proširićemo naše akcije dalje od zaštite naših sunarodnika i humanitarnih misija i ciljaćemo Islamsku državu da podržimo iračke snage u njihovoj ofanzivi", rekao je američki predsednik.
On je najavio da će poslati 475 dodatnih savetnika da pomognu iračkim snagama i povećanje vojne pomoći sirijskoj opoziciji. Time se podiže na preko 1.500 ukupan broj američkih vojnih lica koji su poslati u Irak od letos.
"Gonićemo teroroste koji prete našoj zemlji gde god da se nalaze. To je jedan od osnovnih pricnipa mog predsedništva, ako pretite Americi nećete nikad biti sigurni", rekao je Obama u govoru koji je prenosila televizija u udarnom terminu.
Odobravanjem napada na položaje ekstremista u Siriji Obama je otvorio novi front na bliskom istoku, u okviru napora da se iskoreni grupa Islamska država i širenje njihove vladavine terora, navodi agencija AP.
Američki predsednik je pozvao Kongres da odobri program za obuku i naoružavanje sirijskih pobunjenika koji se bore i protiv Islamske države i protiv sirijskog predsednika Bašara Asada.
Njegovi planovi su veliki pomak od stavova predsednika koji se istakao na početku zbog protivljenja iračkom ratu. Kad je preuzeo dužnost trudio se da smanji američke vojne kampanje na Bliskom istoku i da izbegne nove ratove, posebno u Siriji, gde su haos i građanski rat dali Islamskoj državi prostora da ojača i da se kreće slobodno preko granice s Irakom.
Moskva kritikovala SADAmerički napadi iz vazduha na položaje ekstremističke vojske organizacije "Islamska država" u Siriji, bez prethodnog odobrenja UN, "grubo bi prekršili" On je dodao da će vazdušni napadi na islamske militante u Siriji i Iraku, bez mandata Saveta bezbednosti UN, biti čin agresije. |
U govoru dan uoči godišnjice terorističkih napada na SAD 11. setpembra 2011. Obamini izloženi planovi su i svojevrsno priznanje da više godina američkog ratovanja na Bliskom istoku nije ugušilo pretnju terorizma iz te oblasti, navodi AP.
Obama je podvukao da ne vraća američke borbene trupe na Bliski istok. On je ipak priznao da "kad god preduzmemo vojnu akciju ima rizika, posebno za žene i muškarce koji služe u vojsci i izvode te misije".
Rekao je da će ovaj napor biti drugačiji od ratova u Iraku i Avganistanu jer neće uključivati američke borbene snage koje se bore na stranom tlu.
Obama je objavio ove planove posle razmtranja celog leta kako da se odgovori na ekstremiste Islamske države. Iako američki zvaničnici kažu da za sada ne vide verodostojnu pretnju za potencijalne napade na teritoriji SAD ta grupa predstavlja rizike za Amerikance i američke interese širom Bliskog istoka.
Američki zvaničnici takođe su zabrinuti da bi zapadnjaci, uključujući Amerikance, koji su se pridružili ovoj militantnoj grupi mogli da se vrate u svoje zemlje porekla i da tamo počnu da organizuju napade.