Najmanje 30 američkih kompanija i udruženja saopštilo je da će izvršiti pritisak na Kongres SAD da okonča trgovinski embargo koji je Vašington uveo Kubi 1962. godine. Predstavnici tih poljoprivrednih i prehrambenih kompanija, čija imena agencija AP ne navodi, rekli su da žele da iskoriste prednosti nedavnog otopljenja odnosa između dve zemlje kako bi embargo bio okončan.
Američki sekretar poljoprivrede Tom Vilsak rekao je da predsednik Barak Obama “jedva čeka” da sa Kongresom počne debatu o tome na koji način da bude promovisana pozitivna promena na Kubi.
Statistika nagoveštava da bi 2014. mogla biti najgora godina u poslednjoj deceniji kada se radi o američkom izvozu na Kubu. Obama je krajem prošle godine objavio da želi da uspostavi pune diplomatske odnose sa Kubom i da radi na ukidanju višedecenijskog američkog trgovinskog embarga toj zemlji.
Zvaničnici SAD i Kube sastaće se 21. i 22. januara na prvim razgovorima o normalizaciji diplomatskih odnosa dve države, narušenih pre gotovo pola veka. Američku delegaciju na razgovorima u Havani predvodiće zamenik državnog sekretara za Latinsku Ameriku Roberta Džejkobson.
Ona je najviši američki zvaničnik koji je posetio karipsko ostrvo u proteklih nekoliko decenija. Poslednji put ona je bila na Kubi 2011, ali je tada imala nižu funkciju u Stejt departmentu.
Poseta američke delegacije Kubi biće prvi korak u procesu koji je prošlog meseca pokrenuo Barak Obama, koji bi trebalo da vodi ka ponovnom otvaranju ambasada i postavljanju ambasadora u dve države.
Kongres na potezu
Obama je naložio svojoj administraciji da započne korake ka normalizaciji odnosa sa Kubom i nada se da će ubediti Kongres da ukine trgovinski embargo, koji su SAD pre 54 godine uvele toj državi, a koji je opisao kao “samoporažavajući”.