Ispovesti maloletnica, koje su obavile abortus, deluju tragično. Jedna od njih je D. M. (17), koja kaže da je bila primorana da donese najtežu odluku u životu.
– Nisam imala izbora, jer smo momak i ja još išli u školu. Bila sam prestravljena.
Kad je moj dečko čuo da sam trudna, nije želeo ništa da preduzme i ostavio me da sve sama rešim. Svet mi se srušio. Sa majkom sam otišla na kliniku. Odluka da abortiram me i dalje progoni – priča D. M.
Maloletnice najranjivijePsihoterapeut Aleksandar Šibul kaže da oporavak traje dugo. To je traumatično iskustvo, a maloletnice su najranjivije. |
Na Klinici za ginekologiju godišnje 26 maloletnica prekine trudnoću. Statistika pokazuje da je 2012. godine u Betaniji obavljen 371 abortus, a 26 pacijentkinja je imalo manje od 18 godina. Godinu dana kasnije, 317 žena je abortiralo, a 27 su bile maloletnice. Ove godine je zabeležano 360 prekida trudnoće, a 26 su maloletnice.
Samo u Betaniji se evidentira broj abortusa, a privatne klinike to ne čine. Maloletnice trudnoću mogu da prekinu samo u pratnji roditelja ili staratelja.
– Maloletnice češće nego što bi trebalo koriste prekid trudnoće kao metod kontracepcije, zato što ne koriste savremene metode zaštite od neželjene trudnoće. Postoje predrasude u vezi sa korišćenjem hormonske tablete i intrauterini uložaka – spirale – kaže dr Ljiljana Trifunović sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo.
Tanja Ilijazović, koordinatorka programa "Ti biraš", kaže da su istraživanja među osnovcima i srednjoškolcima pokazala zabrinjavajuće podatke, te da se tačan broj abortusa ne može utvrditi.
– Broj abortusa je mnogo veći, jer maloletnice kiretažu obavaljaju i u privatnim klinikama, a evidencija ne postoji. Kada smo radili projekat nije bilo moguće doći do broja abortusa u privatnim klinikama niti u tim ordinacijama žele govoriti o ovoj temi – kaže Ilijazović.