EPA-EFE/CHARLES PLATIAU
Merkel, Makron i Putin

Od posledica pandemije, evropska ekonomija oporaviće se do kraja godine, ali će to zavisiti od vakcinacije i primene plana za opravak, zaključeno je na kraju dvodnevnog samita Evropske Unije u Briselu. Lideri Unije nisu prihvatili predlog Nemačke i Francuske o održavanju samita sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.

Bolja epidemiološka situacija i ublažavanje restrikcija vode ubrzanom rastu evropske ekonomije. Posle dužeg vremena lideri EU imaju razloga za optimizam i najavljuju skori oporavak ekonomije.

– Razlog za to je pre svega uspeh u vakcinaciji i dogovor o primeni fonda za oporavak ekonomije, koja počinje uskoro. Očekujem da se privreda Evrozone oporavi do kraja godine, ali biće potrebno još posla da bi to donelo boljitak za sve građane – rekao je predsednik Evrogrupe Paskal Donahju.

I dok se ekonomija obnavlja, odnosi EU sa Rusijom su na silaznoj putanji. Lideri Poljske, baltičkih zemalja i Holandije ocenili su da je prerano za predlog Nemačke i Francuske o samitu sa predsednikom Vladimirom Putinom.

– Nije bio moguć dogovor o skorom sastanku na najvišem nivou. Nadala sam se hrabrijem koraku, ali dobro je što ćemo nastaviti rad na tome – istakla je nemačka kancelarka Angela Merkel.

Devetnaest zemalja oštro je kritikovalo usvajanje zakona u Mađarskoj za koji smatraju da je diskriminatorski prema LGBT zajednici i da izjednačava pedofiliju, pornografiju sa homoseksualizmom. Iako nije bilo planirano, još jednom je potez tamošnjeg premijera Viktora Orbana bio u centru debate.

– Ja sam se borio za njihova prava u komunističkoj Mađarskoj kada je homoseksualizam bio kažnjavan. Zakon nije o tome već o zaštiti prava roditelja i dece – odbacio je Orban optužbe.

U žučnoj debati o evropskim vrednostima i vladavini prava, holandski premijer Mark Rute zapitao je Orbana zašto ne napusti EU ako ne želi da poštuje njene norme. Francuski predsednik Emanuel Makron napravio je vezu sa Zapadnim Balkanom.

– Možemo li da tražimo od Srba ili Albanaca da rade više na vladavini prava da bi mogli da nam se pridruže, ako u svojim redovima imamo punopravne članice koje idu u suprotnom smeru? To nije pitanje za Mađarsku, već egzistencijalno pitanje za Evropu – upitao je Makron.

Francuska i Nemačka protiv su olakog ukidanja ograničenja za putovanja iz trećih zemalja u svetlu novih sojeva virusa. Grčki premijer Kirjakos Micotakis rekao je da ne treba uvoditi nove restrikcije već ubrzati vakcinaciju u Evropi.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here