Direktor mlađih selekcija nacionalnog saveza Mitar Mrkela rekao je da je ponosan jer su reprezentativne ekipe svih uzrasta u rangu sa najboljim evropskim fudbalskim nacijama.
– Možemo da budemo zadovoljni i ponosni sa igrama naših mlađih kategorija, jer smo u svim godištima u rangu najboljih evropskih fudbalskih nacija – rekao je Mrkela u intervjuu za sajt FSS-a.
Srbija se prvi put u istoriji plasirala na Svetsko prvenstvo za igrače do 20 godina, koje će se naredne godine održati na Novom Zelandu, a Mrkela je istakao da je to pravi putokaz i da ne želi da se na tome zadrži.
– Selektor Veljko Paunović je uspeo da ostvari veliki uspeh, ali ne želimo da se na tome zadržimo. Želimo da budemo i učesnici predstojećih Olimpijskih igara u Rio de Ženeiru 2016. godine, a na to takmičenje možemo se kvalifikovati ako uđemo u polufinale Evropskog prvenstva do 21 godine u Češkoj – kazao je Mrkela.
Prema njegovim rečima, da bi se neko iskazao kao dobar trener ili igrač, mora iza sebe da ima dobru organizaciju.
– Da bi se neko mogao iskazati kao dobar trener ili fudbaler neophodno je da se naprave preduslovi i pogodan ambijent. Treneri treba da iza svojih leđa imaju dobru organizaciju, moraju da imaju dobar tim i da sam trener bude na tom nivou – rekao je Mrkela.
Kako je kazao, čelnici FSS-a se trude da "naprave dobro okruženje".
– Mi se trudimo da napravimo dobro okruženje, kako bi se igrači rado odazivali pozivu da igraju za državni tim, da rade i borave u prijatnom okruženju. To su postulati koje postavljamo pred svakim trenerom. Naša snaga, s ponosom to mogu reći, baš je u tome. Sve ostalo je nadogradnja – naveo je Mrkela.
On je dodao da će Srbija imati još bolje rezultate u fudbalu kada se budu obezbedili dobra infrastruktura i kvalitetan trening.
Ostali sportovi ne ugrožavaju
Na kvalitet omladinskog fudbala u Srbiji mnogo ne utiče činjenica da poslednju deceniju i po drugi sportovi, kao recimo, tenis, plivanje, odbojka, kod nas, ali i u svetu, odvode sve više dece na svoje terene. Jer, naša organizacija je bila spremna na nove uslove.
– UEFA i FIFA su još pre 15 godina prepoznali taj problem. Zbog toga su u tim asocijacijama napravljena odeljenja za bazični fudbal. I naš savez ima takvu organizaciju, koja se ozbiljno bavi tim problemom – istakao je Mrkela.