Novi Zakon o izbeglicama štetan po izbeglice

0

Oni zahtevaju da se zakonom omogući pravo otkupa stanova po povoljnim uslovima za svih 350 000 izbeglica, koliko ih živi u Srbiji.

 

Predstavnici Koalicije udruženja izbjeglica u Srbiji izneli su na konferenciji za novinare zamerke i dobre strane predloženog novog zakona o izbeglicama, o kojem bi Skupština Srbije trebalo da raspravlja za oko dve nedelje.

 

86.000 izbeglih u Srbiji ima status izbeglice, a ostali, njih oko 250.000, ima srpske lične karte.

 

Bilo donacijama, bilo sredstvima Vlade Srbije za njih 3.300 stambeno pitanje je riješeno. U kolektivnim izbjegličkom smeštajima još živi 5.000 ljudi.

Kao dobru stranu, oni su ukazali da Zakon predviđa pravo izbegličkim porodicama da otkupe stanove, izgrađene od donacije Vlade Italije, ali to pravo od ukupno 3.300 izbegličkih porodica u sedam gradova ima njih 2.800.

 

Dobro je i to što zakon obuhvata obe kategorije izbeglih lica i one sa statusom izbeglica, odnosno sa izbegličkom legitimacijom i izbegla lica, koja su stekla državljanstvo i imaju ličnu kartu Srbije.

 

Predsednik Koalicije Miodrag Linta nazvao je diskriminacijom to što novi zakon pravi razliku među izbegličkim porodicama i za njih 2.800 omogućava pravo na otkup stanova, a za 530 porodica iz Niša, Valjeva, Čačka, Kraljeva, Kragujevca, Pančeva i Stare Pazove, predviđa samo pravo zakupa na određeno vreme.

 

On je predočio da je tih 3.300 stanova izgrađeno sa 15 miliona evra italijanske vlade za trajnu integraciju izbeglica, a da zakon uvodi odredbe, kojima 530 porodica gubi pravo na stan.

 

Predstavnici Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji predstavili su 15 amandmana na Zakon i apelovali na sve poslaničke grupe u parlamentu da ih uvaže tokom rasprave o novom zakonu, a u suprotnom on će biti protivan interesima izbeglica.

 

Oni su, takođe, zahtevali posebno vladino telo za pitanja izbeglica – Fond za pružanje pomoći izbeglicama jer, kako su naveli, sumnjaju da bi postojeći Komesarijat za izbeglice, kada preraste u komesarijat za migracije, mogao da izostavi, kao prioritet, rešavanje njihovih problema.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here