Tanjug
Aleksandar Vučić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, sumirajući trodnevnu posetu NR Kini, naglasio da je potpisan rekordan broj sporazuma, čak 18, kao i da je reč o “dokumentima koji predviđaju stratešku saradnju” i za Srbiju imaju istorijski značaj. Ukazao je i da je trgovinska razmena dve zemlje u proteklih deset godina porastala 185 puta.

Ključ razvoja

Čitav niz potpisanih sporazuma između Srbije i NR Kine na marginama Foruma Pojas i put od ključne je važnosti za dalji razvoj zemlje, saglasni su srpski ekonomski stručnjaci.

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije (UPS) Nebojša Atanacković ocenio je u izjavi za “Vesti” da su potpisani sporazumi od ogromnog značaja za Srbiju kako u sferi novih investicija, tako i izvoza.

– Sporazumom o slobodnoj trgovini, Srbija je stavljena u red onih zemalja sveta koje su ekonomsku saradnju sa Kinom izdigle na najviši nivo. Pravo je čudo sarađivati sa zemljom koja je toliko puta veća- ocenio je naš sagovornik.

Atanacković ističe da postoje brojne mogućnosti saradnje, a posebno kada je reč o modernim tehnologijama u oblasti automobilske industrije. – Srbija bila prva država u Evropi u kojoj su počeli da se proizvode automobilski čipovi iz Kine. U međuvremenu je ta zemlja postala vodeća u svetu u oblasti izrade električnih automobila, vozila budućnosti. Dovoljno je da u Srbiji počne proizvodnja samo nekih od komponentni koje su važne i tehnološki zahtevne, dobili bi značajne nove investicije, a Kina mnogo lakši način za plasiranje tehnologije – ističe Atanacković.

Velike šanse

Predsednik Aleksandar Vučić je istakao da je Kina drugi najveći spoljnotrgovinski partner Srbije i da je trgovinska razmena dve zemlje u proteklih deset godina porastala 185 puta. Ta razmena će postignutim sporazumima, kako ističe Atanacković, biti daleko veća.

– Kina je toliko velika i ima toliko ogromnih potreba da bi praktično cela naša proizvodnja u nekoj oblasti, poput izvoza mesa ili voća, faktički bila dovoljna samo za jedan deo nekog kineskog grada. Dakle, šanse su ogromne. Našoj privredi su širom otvorena vrata, a nama je da tu šansu iskoristimo tako što ćemo dogovoriti najbolje modele saradnje – zaključuje počasni predsednik UPS-a.

Aleksandar Vučić kaže da je na margimana Foruma Pojas i put imao niz bilateralnih susreta, a da dogovorena saradnja ima “strateški karakter”.

Vučić je najavio i da će do kraja godine u Beogradu početi da se gradi BIO4 kampus, a da će Srbija dobiti Institut za veštačku inteligenciju.

Ulazak na najveće tržište

Bivši diplomata Zoran Milivojević smatra da sporazumi sa Kinom imaju višeslojni značaj, a jedan od njih je što Srbija tako raspodeljuje ekonomiju i smanjuje njenu zavisnost od EU. U sporazumu o slobodnoj trgovini, vidi mogućnost našeg ulaska na najveće trgovačko tržište na svetu. Tim sporazumom je, kaže, Kina stavila Srbiju u mali klub zemalja koje imaju privilegiju da sa njom imaju tu vrstu ugovora.

Finansije i bankarstvo

Aleksandar Vučić je rekao i da Srbija i Kina imaju povećanu i intenzivnu saradnju u sektoru finansija i bankarstva i obelodanio da Narodna banka Srbije razmišlja da uključi kineski juan u svoje devizne rezerve.

– Od januara 2015. kineski juan je na spisku naših valuta za mađunarodno tržište i NBS razmišlja da ga uključi u devizne rezerve – kazao je Vučić.