Novi set Trampovih carina jutros je stupio na snagu za otprilike 60 zemalja na svetu.
Kina se od šest ujutro po našem vremenu sada suočava s ukupnom stopom od 104 posto carina na uvoz.
Vijetnamu je uvedena carina od 46 posto, Tajlandu od 36 posto, Japanu 24 posto, a Evropskoj uniji 20 posto.
“Rast će biti znatno niži”
Dan Vang iz konsultantske firme “Eurasia Group” ističe da bi svaka carina iznad 35 posto izbrisala sav profit kineskih kompanija koje izvoze u SAD ili jugoistočnu Aziju.
– Sve iznad tog nivoa je simbolično – rekla je Vang, pozivajući se na brojke iz industrije.
Takođe je upozorila da bi Kina mogla da promaši svoj godišnji cilj rasta od oko 5 posto ako se privreda zatvori za međunarodnu trgovinu.
– Rast će biti znatno niži jer su izvoz i spoljna potražnja nakon pandemije doprineli 20 do 50 posto ukupnom privrednom rastu – dodala je.
Tim Voterer iz brokerske kuće “KCM Trade” slaže se da carine od 104 posto neće biti dugoročno održive za Kinu, s obzirom na njenu izvozno orijentisanu ekonomiju.
– Kratkoročno mogu da izdrže, ali dugoročno to zahteva strukturne promene – poput oslanjanja na domaću potrošnju – rekao je Voterer.
Ozbiljno? A niko se ne pita, dali Amerika može to da izdrži!