Šamindu Amarsinge pospremao je prizemlje u zgradi u avgustu 2011. i u odvodu za sanitarne otpatke našao svežnjeve novčanica od pet, deset i sto dolara.
– Bilo je previše da se broji i ja sam mislio da neko šali sa mnom – kazao je prošle nedelje. – Ali, kada sam dodirnuo novčanice, sve žute i zelene, shvatio sam da je reč o pravom novcu.
Zapanjeni radnik odmah je zvao supervizora i kasnije su policija i vodoinstalater izvukli iz kupatila u ulici Burke više od 100.000 dolara, a 1.200 dolara zaglavilo se u cevima. Sumnjiva gotovina poslata je na ispitivanje i snimanje.
Dozvola za boravak"Dobitak" je bio druga izvanredna vest za Amarsingea prošle nedelje – takođe je saznao i da je dobio dozvolu stalnog boravka u Australiji. |
Policija, međutim, nikad nije bila u stanju da ustanovi poreklo para i niko se nije javio da ih zatraži. Prošle nedelje, čistač koji je prešao u radnju brze hrane, a istovremeno studira informatiku na Novom Zelandu, primio je telefonski poziv sa obaveštenjem da je novac njegov.
– Nisam imao reči – kaže Amarsinge.
Dva dana pre toga, sudija za prekršaje Majkl Smit odredio je da novac pripada Amarsingeu.
– Nema razloga da takvo poštenje ne bude nagrađeno – kazao je sudija.
Detektiv Danijel Torn, koji je vodio istragu, složio se.
– Svi momci kod nas isto misle. On je student koji se bori da preživi, a da nije ni pomislio da pare stavi u xep – rekao je on za "Herald san".
Na Sudu za prekršaje u Melburnu rečeno je da je čovek iz Sidneja po imenu Emerald Nujen, u vezi s tajanstvenom gotovinom optužen za posedovanje zarade od kriminala. Međutim, posle lekarskog izveštaja u kome Nujen tvrdi da je mimo svoje volje bio pod uticajem droge i da nije imao saznanja o novcu koji je bio i nestao iz njegovog poseda, zatečeni istražni organi odbacili su optužbe.
Nujen je takođe potpisao potvrdu o odustajanju, izjavivši da nema suvlasništva u tajanstvenom kešu.