Nova šansa za Južni tok

0

Spasava evropu: Ginter Etinger

Bugarska i Rusija počele su pregovore o prekvalifikaciji trase gasovoda Južni tok u Bugarskoj tako da projekat bude izuzet iz Trećeg energetskog paketa Evropske unije. Podsetimo, ruski Gasprom je kao nosilac projekta želeo da gradi gasovod kojim će moći da teče samo ruski gas, što je u suprotnosti sa antimonopolskim propisima Unije koji zabranjuju da snabdevač i dostavljač gasa bude ista kompanija.

Spreman i plan "B"
Ruska vlada spremila je i alternativni scenario u slučaju da EU ne dozvoli gradnju gasovoda Južni tok preko Bugarske. Plan "B", kako su mediji već navodili, podrazumeva da se gradi gasovod preko Turske do Grčke. U tom slučaju bi i Srbija ostala bez Južnog toka. Vladimir Putin već nagovestio drugu trasu za Južni tok u maju, a Aleksandar Novak tada je rekao da tehnički takva mogućnost postoji. Ruski izvori navode da "turski put" nije poželjan ne samo što je mnogo duži nego i što je nedopustivo da se izgube zemlje preko kojih je trebalo da prođe Južni tok – Srbija i Mađarska.

 

Kako je Moskva dugo odolevala da prihvati evropski propis, eskalirala je kriza (umnogome i politički motivisana) pa je ovog leta po nalogu Brisela i vlade Bugarske ceo projekat zaustavljen. Sada je situacija promenjena.
Prema navodima agencije Itar-TASS i bugarskih medija, evropski komesar za energetiku Ginter Etinger i ruski ministar energetike Aleksandr Novak saglasili su se prošle nedelje da bi da bi "kopnena deonica gasovoda mogla biti izuzeta iz Trećeg paketa" čime se otklanja problem na relaciji Brisel-Moskva. Kompromis bi moglo biti izuzimanje trase gasovoda iz propisa Unije na osnovu Direktove Evropske komisije 2009/73.
Naime, u EU su od Trećeg energetskog paketa izuzeti gasovodi koji gas dopremaju iz nalazišta na moru, što je primer s nekoliko gasovoda u Nemačkoj, Francuskoj i Belgiji. Pozivajući se na ovaj presedan, Bugarska i Rusija traže način da se u Južnom toku u Bugarskoj dodeli isti status. Kad je reč o Bugarskoj, austrijska kompanija OMV koja je i sama partner u Južnom toku, vodi projekat gasne eksploatacije u bugarskim vodama Crnog mora i taj gasovod bi se kasnije mogao uključiti u sistem Južnog toka, uz redistribuciju prava.
Da li će do dogovora doći, ostaje da se vidi jer će političke prilike umnogome odrediti sudbinu projekta.
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here