S obzirom na to da Nemci već pripremaju olakšice i zakon kojima će privuću radnu snagu, između ostalog i iz BiH, stručnjaci ističu da je ovo krajnje alarmantno i smatraju da će to odvući i preostale radnike koji još nisu napustili ove prostore.
Inače, u Nemačkoj je u pripremi Nacrt zakona koji će omogućiti podnošenje zahteva za državljanstvo posle pet godina boravka u zemlji, umesto sadašnjih osam, čime će strancima biti olakšano dobijanje nemačkog državljanstva.
U sredu su objavili i nacrt reforme o imigraciji, zanatskoj obuci i unapređenju imigracije iz zemalja Balkana, uključujući i BiH, što je deo napora vlade kancelara Olafa Šolca da smanji nedostatak radne snage. Doneli su odluku da produže regulative za osobe koje traže posao iz zemalja Balkana, koje je trebalo da isteknu krajem godine, pa će moći angažovati do 50.000 radnika iz ovih zemalja.
Pero Ćorić, predsednik Privredne komore RS, rekao je za “Nezavisne novine” da je pre mesec dana delegacija BiH bila u Nemačkoj sa nadležnima za rad i zapošljavanje, gde su razgovarali o angažmanu radnika iz Republike Srpske i BiH, vezano za detašmane.
– Tada su nas informisali da je u nacrtu zakona regulativa koja će omogućiti brže i jednostavnije zapošljavanje radnika iz drugih zemalja u Nemačkoj, pa i iz BiH, te su nam rekli da su naši radnici poželjni za rad kod njih, za razliku od radnika iz drugih zemalja, koji su im na raspolaganju kroz proces migracija ili zbog ratnih sukoba. Njihove potrebe za radnom snagom su enormne i tu već postoji opasnost, a s druge strane, liberalizacija, odnosno lakše procedure za dolazak radnika u Nemačku dodatno će napraviti probleme privredi Republike Srpske – istakao je Ćorić.
Kako zadržati radnike?
No, kako kaže, ono što je negativno na duže staze je što kroz proces traženja posla i odlaska u Nemačku, odlaze čitave porodice i na taj način se totalno urušava demografija BiH.
– U tom nizu je i nedostatak radnika u privredi, a generalno mislim da će biti problem sa nedostatkom kvalitetne radne snage u svim oblastima. Prema tome, treba se dobro zapitati koje mere povući u narednom periodu da bi se ovaj proces sprečio I da zadržimo stanovnike, a time i radnike – ističe Ćorić.
Da se ovo najavljivalo još pre nekoliko godina, istakao je Mirsad Jašarspahić, potpredsednik Privredne komore FBiH, koji pojašnjava da su tada predstavnici komorskog sistema BiH bili na sastanku sa privrednom komorom Nemačke, a tom prilikom im je rečeno da će u narednih deset godina nekoliko miliona radnika biti potrebno, što je još tada bilo alarmantno.
Vapaj dijaspori
– Primećujemo da Nemačka olakšava dolazak radne snage, a pogotovo su im zanimljive zemlje zapadnog Balkana, s kojima imaju provereno dobru saradnju i iskustvo sa radnicima. Ovo je situacija u kojoj će oni koji su odlučili da napuste zemlju još lakše to i uraditi – rekao je Jašarspahić za “Nezavisne novine”.
– Mi iz Privredne komore tražimo da se maksimalno pomogne našim kompanijama da izvoze ugovore, a ne radnu snagu. Pogotovo je to slučaj sa Nemačkom, sa sistemom detaširanih radnika za firme koje izvode radove u građevinarstvu, a da bi na takav način radnici kroz bh. kompanije mogli da rade na tržištu Nemačke, odnosno da jedan period provedu u matičnoj kompaniji, u BiH, a drugi na gradilištima, i to je model koji jedini može dati odgovor – istakao je Jašarspahić.
Napominje da je ovo vapaj dijaspori da investira ovde, jer je, kako kaže, povoljnije investirati u BiH nego u drugim zemljama zapadnog Balkana, s obzirom na niz benefita, kao što je niska stopa poreza na dobit.
– Širok je pojas delovanja i svi moraju biti uključeni u to, kako bi se sačuvalo najkvalitetniji što ova zemlja ima, a to su ljudi – zaključio je Jašarspahić.
U nacrtu navedenog zakona, u čiji uvid je imala agencija Rojters, navodi se da bi reforma trebalo da poveća broj radnika izvan EU za 60.000 godišnje, a strancima se u nacrtu nude tri načina da uđu u državu, i to uz profesionalnu ili univerzitetsku diplomu koja se priznaje u Nemačkoj i ugovor o zaposlenju, zatim minimalno dve godine radnog iskustva u relevantnom sektoru i diplomu ili profesionalnu obuku, a treća mogućnost je nova “karta mogućnosti” za osobe koje nemaju ponudu za posao, ali žele da rade, a uzimaju se u obzir kvalifikacije, poznavanje jezika, profesionalno iskustvo, povezanost sa Nemačkom i starost.
Od cetiri pa do deset posto zavisno od pokraine na birou u Nemackoj i trebaju radnika.Ko je tu lud onaj ko to veruje ili onaj ko zivi u Nemackoj,Vi u BiH se vise bavite Njemackom politikom nego samom Bosanskom,
Jeste li potpisali ugovor o Kapitulaciji,Sve vi znate samo raditi neznate.Pogaca kod vas pada sneba a ne ispod motike
Neka idu u TURSKU, a ne u Njemacku, cula je zaba da se konj potkiva, pa je digla nogu