Novim pravilnikom RFZO predviđeno je da cene lekova koji se u apotekama izdaju na recept budu niže i do 50 odsto. Međutim, grupacija domaćih proizvođača lekova PKS zahteva da se ukine pravilnik, jer proizvodnja postaje neisplativa.
– Tim aktom, 15 domaćih fabrika, poput „Hemofarma“, „Galenike“, „Aktavisa“, „Farmasvisa“ i „Alkaloida“, biće prinuđene da zatvore svoje pogone i prepuste tržište uvoznicima – kažu proizvođači lekova.
Smatraju da će pravilnik stvoriti probleme u proizvodnji i snabdevanju tržišta, posebno antibioticima, lekovima za lečenje bolesti srca, respiratornih oboljenja, antidepresiva.
– Domaće fabrike, koje obezbeđuju najveću količinu lekova za građane po znatno nižim cenama od uvoznih, biće u bezizlaznoj situaciji, jer neće moći da pokriju troškove proizvodnje, pa će morati da otpuštaju radnike i odustanu od investicija – navode proizvođači. S druge strane u Fondu kažu da će ovaj pravilnik omogućiti nižu cenu lekova.
– U Srbiji je cena originalnog i generičkog leka ista, dok je u svetu razlika i do 90 odsto. Međutim, u našoj zemlji su cene lekova nekoliko puta veće od cena istih proizvoda i proizvođača u zemljama EU, upravo zbog izjednačavanja cena originala i generike – kažu u RFZO.
U RFZO ističu da će direktnu korist građani osetiti kroz smanjenje participacija za medikamente s liste A1.
– „Atorvastatin“ trenutno košta 958,50 dinara i za njega pacijenti plaćaju učešće 814 dinara. Primenom pravilnika lek će koštati 489 dinara, jer će participacija iznositi 415 dinara. Antidepresiv „venlafaksin“ sa cenom od 1.110 dinara i učešćem od 555 dinara ubuduće će koštati 699 dinara, uz učešće građana od 349 dinara – ističu oni.