Norveška: Srbija će prva u EU!

0

Predsednik Srbije Boris Tadić i kralj Norveške Harald V

 

"Srbija ima ključnu ulogu za mir i stabilnost u regionu i Norveška je podržava u procesu evropskih integracija", izjavio je Stoltenberg posle razgovora sa Tadićem.

 

 

Tadić je naglasio da Srbija čini sve što je u njenoj moći da ispuni uslove za članstvo u Evropskoj uniji.

Odgovarajući na pitanje novinara ko će pre postati članica EU, Stoltenberg je naglasio da će to biti Srbija.

Ljudi iz Srbije će biti veoma srećni posle ove izjave, uzvratio je Tadić.

 

Norveška priznala nezavisnost Kosmeta

 

Norveška je jedna od država koja je priznala nezavisnost Kosova i Metohije, ali je u Generalnoj skupštini UN, oktobra 2008. godine, podržala inicijativu Srbije da se o legalnosti secesije Kosmeta, ipak, izjasni Međunarodni sud pravde.  Norveška je učestvovala u javnoj raspravi pred MSP u decembru prošle godine, zastupajući stav da secesija Kosmeta nije protivna međunarodnom pravu.

On je naglasio da Srbija radi sve što je u njenoj moći da ispuni sve uslove i pre Norveške postane punopravna članica Unije.

Stoltenberg i Tadić su naglasili važnost daljeg jačanja ekonomske i političke saradnje dve zemlje, posebno ističući ulogu Telenora, najvećeg investitora u Srbiji.

Oni su napomenuli da očekuju nastavak saradnje u okviru Ujedinjenih nacija, podsetivši da je Srbija deo vojne misije Norveške u Čadu.

Susret sa norveškim kraljem, koji je gostu iz Srbije priredio svečani ručak, prvi je na agendi posete srpskog predsednika Oslu, tokom koje je razmotren niz političkih i ekonomskih pitanja.

Tadić se pre susreta sa norveškim premijerom sastao sa predstavnicima Telenora, vodećeg stranog investitora u Srbiji, i drugim poslovnim ljudima Norveške.

 

 

Predviđeno je da Tadić u utorak pre podne otvori srpsko-norveški Poslovni forum, koji će trajati do 6. maja.

To će biti prilika da delegacija Srbije, u kojoj je i ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević, predstavi poslovnim ljudima iz Norveške privredni potencijal naše zemlje.

Predsednik Srbije takođe će položiti venac jugoslovenskim partizanima na groblju Vestre Gravlund u Oslu.

 

Privredna saradnja između dve zemlje je za Srbiju naglo dobila na značaju nakon što je krajem jula 2006. godine norveški mobilni operator – "Telenor" – kupio većinski paket akcija srpske kompanije "Mobi 63", tada u većinskom državnom vlasništvu, za milijardu i 513 miliona evra. Time je "Telenor" postao najveći strani investitor u srpsku ekonomiju.

Još nekoliko norveških kompanija investiralo je u privredu Srbije, ali je vrednost tih ulaganja bila znatno manja, dok su trgovinski odnosi dve zemlje postali nešto življi tek od polovine ove decenije, navode u Privrednoj komori Srbije.

Postoje, međutim, prema oceni Komore, brojne neiskorišćene mogućnosti da se dvostrana trgovinska saradnja dve zemlje unapredi.

Globalna privredna kriza je, kako navode eksperti PKS, protekle dve godine uticala i na nivo robne razmene Srbije i Norveške, pa je i zbog toga poslovni forum u Oslu šansa da se ukupni privredni odnosi dve zemlje "relaksiraju" i značajno unaprede.

U periodu od 2005. do kraja 2008. vrednost robne razmene Srbije i Norveške uvećana je na više od 30 miliona dolara godišnje u oba pravca, ali sa značajnim deficitom na našoj strani.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here