Znojenje noću je individualno i svako mora da pođe od sebe, pa najpre razmislite o osnovnim faktorima. Koliko ste trenutno pod stresom, da li vam je u sobi prevruće i kakav dušek imate?
1. Dušek
Prema osnivaču i izvršnom direktoru jedne kompanije koja se bavi proizvodnjom dušeka Džonatanu Pričardu, najčešći je razlog to što nas dušek previše greje, zbog loših materijala – odnosno takozvane poliuretanske pene.
Takva pena je mnogo jeftinija u procesu proizvodnje, ali je na njoj vruće spavati – kaže Pričard, koji predlaže kupovinu dušeka s poliuretanskom penom koji diše, tako da vazduh može da uđe u dušek i izađe iz dušeka.
2. Temperatura tela
Pregrejana soba i preteški pokrivači najjednostavniji su i najčešći uzroci noćnog znojenja, pa se preporučuju udobne pidžame i izbegavanje više od jednog prekrivača, posebno tokom toplijih meseci.
3. Temperatura sobe
Nemojte da uključujete grejanje i to je jedan od načina da poboljšate spavanje jer pretoplo okruženje utiče na znojenje i poremećaje spavanja, kaže stručnjak za zdravlje Sujaj Kansagra, koji preporučuje da temperatura u sobi ne bude viša od 19 stepeni C.
4. Lekovi
Neki lekovi uzrokuju noćno znojenje pa razgovarajte s lekarom o svim mogućim nuspojavama lekova koje uzimate.
5. Alkohol
Konzumiranje alkohola pre spavanja može da dovede do znojenja, a ako vam to ometa san, smanjite unos alkohola uveče, nekoliko sati pre spavanja.
Odvikavanje od alkohola i nekih lekova koji smiruju takođe može da bude uzrok znojenja.
Kada se treba zabrinuti?
Dobar san je ključan za zdravlje i kvalitet života, a ako primetite da se previše znojite noću i za to nemate objašnjenje, potražite mišljenje lekara. Posebno treba pripaziti ako se znojenje pojavljuje s nekim drugim simptomima.
Isto tako, idite kod lekara ako znojenje počne iznenada, a nije povezano s gubitkom kilograma ili temperaturom ili je pak samo na jednoj strani tela, jer određeni uzroci noćnog znojenja potencijalno mogu da budu opasni.